Dziękujemy za udział w VI Europejskim Jarmarku Lotniczym i serdecznie zapraszamy na VII Europejski Jarmark Lotniczyw ostatni weekend maja 2008!
Zapraszamy również na inne imprezy lotnicze w sezonie 2007.
Organizatorzy
Cel
imprezy
Miejsce
Komitet honorowy
Warunki
uczestnictwa
Zakwaterowanie
Imprezy
towarzyszące
Uczestnicy
Podczas VI Europejskiego Jarmarku Lotniczego odbędzie się Zlot KTL AOPA Poland. Na tegoroczym Zlocie swoją obecność zapowiedziało około 30 niemieckich załóg z AOPA Germany!
Inicjując Jarmark chcielibyśmy, aby na lotnisku w Kętrzynie, podczas lotniczej giełdy spotkali się wszyscy, których łączą interesy lotnicze, zainteresowania turystyką i rekreacją lotniczą oraz piloci, właściciele statków powietrznych,
handlowcy i liczni entuzjaści awiacji.
Impreza cieszy się wielkim zainteresowaniem firm lotniczych w kraju i za granicą, mediów wspierających i upowszechniających jej przebieg oraz jak zwykle wielotysięcznych rzesz obserwatorów.
Z satysfakcją przyjmujemy, iż stałym akcentem EJL jest rajd Krajowego Towarzystwa Lotniczego - AOPA Poland i udział wielu znakomitych osobistości lotniczych. Mamy nadzieję, że nie zabraknie również Państwa.
Każdy - niezależnie od stopnia wtajemniczenia i kompetencji lotniczych - może zgłosić udział swój lub swojej firmy w tym oryginalnym wydarzeniu lotniczym.
Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia na lotnisku!
KAMERA
Komunikaty:
DZIĘKUJEMY
Dziękujemy wszytkim, który przylecieli lub przybyli na VI Europejski Jarmark Lotniczy - dzieki Wam impreza się rozwija i na stałe gości w lotniczym kalendarzu.
Szczgólne podziękowania należą się wszytkim instytucjom i osobom, które zaangażowały się w organizację Jarmarku oraz licznej grupie wolantariuszy, dzięki którym udało się sprawnie i skutecznie zrealizować program imprezy.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY i do zobaczenia za rok!
JARMARKOWE SPOTKANIA I POKAZY - Janusz Bisikiewicz
Drugi dzień VI Europejskiego Jarmarku Lotniczego przebiegał w wyjątkowo pogodnym nastroju. Przed południem na wilamowskie lotnisko zjeżdżaly bardzo licznie całe rodziny. Wraz z napływem gości zlatywały małe statki powietrzne, wśród których byli Czesi, Holendrzy, Litwini i Niemcy. Bogata oferta handlowa i gastronomiczna jarmarkowych wystawców zaspokajała najbardziej wybredne gusta.
Najliczniej jednak oblegane były samoloty lekkie i reprezentanci producentów. Bardzo wiele cennych informacji przekazywał miłośnikom lotnictwa Adam Kloska, prezes Grupy KamaEko, który promował samolot Ca 7. Podziw wzbudzał mały helikopter CH 7 Kompress. Niesamowite wrażenie robiły samoloty wojskowe: Mig 21 bis - słynny „ołówek” wycofany już z sił zbrojnych i helikopter Mi 2 ze Świdnika.
Do stałych festynowych atrakcji w Wilamowie należą loty widokowe An-em 2 i Wilgą. Dobre warunki atmosferyczne pozwoliły na Az 12 wzniesień An-a.
LOTNICZE URZĄDZENIA I GADŻETY - Janusz Bisikiewicz
Wśród firm wystawiających swoje produkty z szeregu stoisk wyróżniała się warszawska Flyer-Aviation, która prowadzi profesjonalny sklep lotniczy. Na jarmarkowym straganie można było zapoznać się z wieloma tytułami książkowymi i wydawnictwami periodycznymi z dziedziny lotnictwa, z urządzeniami niezbędnymi pilotom podczas lotów. Były wśród nich m.in.: zestawy słuchawkowe ATPL, dokumentacja lotnicza firmy Jeppesen, nadajniki ratunkowe posiadające wszystkie certyfikaty ETL, działające na częstotliwościach 406 MHz, reagujące na uderzenie lub zderzenie z wodą.
W sąsiednim stoisku Leszek Czerwiński, właściciel firmy I&L Group, znany w Wilamowie wśród hobbystów od czterech lat, prezentował w okazałym namiocie gadżety dla miłosników awiacji, a wśród nich bardzo eleganckie koszulki i czapki w różnych kolorach z efektownie wykonanymi symbolami lotniczymi. Zapowiedział nam sporo nowości w swoim sklepie internetowym oraz specjalne forum dla zbieraczy lotniczych pamiątek pod adresem www.rbf.pl. Warto dodać, że to właśnie Pan Leszek swoimi koszulkami i gadżetami upowszechnił na lotniczych festynach słynne ostrzeżenie dla pilotów i mechaników: remove before flight.
AT-3 firmy AERO
AT-3 dwuosobowy samolot przeznaczony do szkolenia podstawowego zaprojektowany i zcertyfikowany przez spółkę AERO w kategorii VLA. Samolot o konstrukcji metalowej, półskorupowej, posiada owiewki i osłony wykonane z kompozytu kevlarowo węglowego.
AT-3 jest najtańszym certyfikowanym samolotem dostępnym na światowym rynku.
Samolot wyposażony jest w niezawodny i ekonomiczny silnik ROTAX 912S.
AT-3 spala około 16 litrów benzyny samochodowej na godzinę, pokonując w tym czasie około 200 kilometrów.
Z uwagi na własności pilotażowe samolot nadaje się idealnie do szkolenia zapewniając łatwe przejście na inne typy samolotów.
Do chwili obecnej firma AERO sprzedała 25 samolotów AT-3, głównie do Anglii i Francji. W bieżącym roku firma rozszerza swoje rynki zbytu o kolejne kraje europejskie oraz USA gdzie wprowadzi wersję AT-3 certyfikowaną wg. nowych amerykańskich przepisów LSA.
OFERTA FIRMY TECNAM I F AIR
Włoska firma TECNAM oferuje samoloty kategorii Lekkiej i Ultralekkiej. Portfolio otwiera dobrze znany P92 ECHO w wariantach P92S ECHO, P92 SEASKY, P92 ECHO SUPER and P92 2000RG z wciąganym biegiem, inne samoloty to P96 GOLF and P2004 BRAVO.Drugim znanym samolotem jest P2002 SIERRA z wariantami jak P2002 JF oraz P2002 JR z wciąganym biegiem. Oba te samoloty tak jak P92 JS należą do kategorii samolotów VLA. Najnowszym samolotem jest P2006T z dwoma silnikami, który wyposażony jest w cztery siedzenia i nadaje się do szkoleń, aero taxi oraz do lotów turystycznych. Firma TECNAM współpracuje z czeską firmą F AIR, specjalistą w szkoleniach lotniczych. F AIR z sukcesem wyszkoliła kilkdziesięciu polskich pilotów na samolotach ultralekkich oraz innych. W celu uzyskania więcej informacji na temat samolotów firmy TECNAM oraz szkoleń lotniczych firmy F AIR, prosimy o kontakt z Panem Martin Sykora, e-mail sykora@f-air.cz
ZASPOKOJĄ KAŻDY APETYT - Janusz Bisikiewicz
Przez dwa dni z okazałego stoiska gastronomicznego, pod czerwonym zadaszeniem, rozchodziły się kuszące zapachy kiełbas, kiszek, dań mięsnych i pieczonych ziemniaków. To znana firma Majer po raz jedenasty na lotnisku w Wilamowie przyciągała uwagę wspaniałościami tradycyjnej kuchni polskiej. Spośród nich największe cieknięcie ślinki wywołały oczywiście szaszłyki i zapiekane golonki w brunatnym sosie.
AUTO NA ŻYCZENIE - Janusz Bisikiewicz
Uczestnicy jarmarkowych spotkań mieli kilka okazji do bliższego poznania walorów nowoczesnych modeli marki Opel i Chevrolet. Firma Dariusza Pindura z Giżycka wystawiła nową Corsę i większą Antarę oraz Lancetti sedan i okazałą Capitrę 2,0 medium. Dostępność modeli i życzliwa informacja pozwoliły uczestnikom jarmarku dokładnie zapoznać się z wymarzonymi autami.
STRZELCY I HARCERKI - Janusz Bisikiewicz
Wielość i rozmach jarmarkowych wydarzeń wymaga licznej obsługi oraz działań służb porządkowych. Do pomocy w służbie informacyjnej przybyła do Wilamowa 9-osobowa grupa harcerzy z Giżycka z 22 SDH „Etna” oraz jednostka 1007 z Ełku należąca do Związku Strzeleckiego – organizacji społeczno-wychowawczej, przygotowującej młodzież do służby wojskowej. Młodzi łącznicy i pomocnicy służb porządkowych bardzo dzielnie wywiązali się ze swoich zadań. Wielu z nich zapaliło się do latania, a niektórzy - na zakończenie społecznej służby – zgłosili się na lot widokowy historycznym An-em2.
NIEDZIELA, 15.30
Rozdane zostały nagrody i dyplomy dla dzieci biorących udział w konkursie plastycznym p.n. Lotnicze Marzenia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rozdania nagród w galerii.
NIEDZIELA, 14.00 Generał Gromosław Czempiński - Prezes Aeroklubu Polskiego wylądował samolotem Tirrus SR 22 na lotnisku Kętrzyn Wilamowo. Generał Czempiński jest członkiem Komitetu Honorowego VI Europejskiego Jarmarku Lotniczego oraz innych imprez lotniczych organizowanych przez Aeroklub Krainy Jezior. Dwa lata temu, podczas otwarcia Festynu Lotniczego MAZURY 2005, Generał Czempiński podkreślił, że lotnisko Kętrzyn Wilamowo jest najprężniejszym ośrodkiem popularyzacji lotnictwa w Polsce.
NIEDZIELA, 13.00
ZŁOTE SKRZYDŁA polecą do Holandii!
Nagroda dla załogi, która przebyła największą odległość, aby przylecieć na VI Europejski Jarmark Lotniczy - ZŁOTE SKRZYDŁA trafiła w ręce czteroosobowej załogi holenderskiej! Kapitan Claas Borgers, pilotujący samolot TB-20 TRIN o znakach PH-JVD, jest organizatorem obchodów stulecia lotnictwa holenderskiego (szczegóły na www.100jaarluchtvaart.nl) oraz redaktorem holenderskiego magazynu lotniczego. Cała załoga była po raz pierwszy w Polsce i odlatując zapewniała, że był to wyjątkowo udany pobyt, a Mazury - zarówno z lotu ptaka jak i podróżując lądem - są zachwycające. Claas Borgers zapowiedział długą relację z pobytu w holenderskim magazynie i ocenił, że Polska jest doskonałym miejscem do rozwoju małego lotnictwa, także w wymiarze miedzynarodowym.
JARMARK w MEDIACH
Przez dwa dni imprezy regularne relacje z imprezy przekazuje dziennikarz Polskiego Radia Marian Dachniewski. W poniedziałek Gazeta Wyborcza zaprasza do przeczytania reportażu z imprezy, serię rozmów o lotnictwie przeprowadził reporter Radia Olsztyn. Na Jarmarku akredytowanych było kilkudziesieciu dziennikarzy z różnych redakcji - artykuły i audycje, które udokumentuje biuro prasowe Jarmarku będą dostępne w dziale PRASA O NAS w sekcji PRESSROOM. ZAPRASZAMY do oglądania, czytania i słuchania o imprezie.
NIEDZIELA, 11.00
Wzniósł się w powietrze AN-2 z pierwszymi gośćmi Jarmarku - podczas całego dnia będą odbywały się loty pokazowe historycznymi Antkami oraz Wilgą. O godzinie 12.00 rozpocznie się konkurs plastyczny dla dzieci - zadanie dla młodych miłośników lotnictwa to za pomocą farb i wyobraźni namalować obrazek p.n. LOTNICZE MARZENIE.
Przez cały czas trwają loty demonstracyjne - dużym zainteresowaniem cieszy się malutki śmigłowiec KOMPRESS, który przyleciał z Wrocławia. Śmigłowiec wygląda dość osobliwie zewzględu na swoje rozmiary, ale dzieki temu jest niezwykle wygodny - można zaparokować go w garażu, a po benzynę wręcz podlecieć na stację benzynową, jak mówią piloci prezentujacy ten sprzęt.
NIEDZIELA, godz. 10:00
Z zaprzyjaźnionego z lotniskiem Wilamowo lotniska w Kownie przylecieli litewscy piloci. Algimentas Zientelis oraz członkowie Kaunas Aeroklubas będą podczas VI Europejskiego Jarmarku Lotniczego prezentowali akrobatyczne możliwości malowniczych samolotów JAK-52.
SOBOTA, 22.00 Relacja Janusza Bisikiewicza Lotniskowe atrakcje
Upalny, sobotni poranek 26 maja nie odstraszył pasjonatów lotnictwa i nowych marzycieli, skupionych na podniebnych przygodach. Do południa na lotnisku w Wilamowie zbierały się coraz liczniej grupy zainteresowanych samolotami i militariami, także całe rodziny. Wiele osób nie opuszcza okazji, by przynajmniej dwa razy w roku spotkać w festynowym nastroju pilotów, konstruktorów, także meteorologów i modelarzy. Aeroklub Krainy Jezior, jak zwykle bardzo szeroko zapraszał w ostatni weekend maja na różnorodne lotnicze atrakcje oraz na promocje form wypoczynku w regionie. czytaj dalej
SOBOTA, 13.30, Relacja Janusza Bisikiewicza Lotniczy sejmik w Wilamowie
Od kilku lat lotnisko Kętrzyn-Wilamowo dwa razy w sezonie awiacyjnym przyciąga swoją gościnnością i licznymi atrakcjami załogi samolotów oraz właścicieli sprzętu latającego, zaliczanego do lotnictwa lekkiego. Tradycyjnie podczas ostatniego weekendu maja na zaproszenie prezesa Aeroklubu Krainy Jezior, pilota-biznesmena Stanisława Tołwińskiego przylatują i zjeżdżają nawet z odległych miejscowości działacze aeroklubów oraz stowarzyszeń lotniczych, by podjąć dyskusję o sprawach małych lotnisk i coraz bardziej popularnego lotnictwa lekkiego. Hangarową dyskusję nazwano już sejmikiem, bo w większości spraw sygnalizowanych i postulowanych przez lotników oraz zarządzających lotniskami chodzi o nowelizację ustaw i konkretne rozwiązania prawne. czytaj dalej
PIĄTEK, 23.00 Relacja Janusza Bisikiewicza 23 samoloty zagościły w Wilamowie w przeddzień otwarcia jarmarku
Duże zainteresowanie VI Europejskim Jarmarkiem Lotniczym dało się zauważyć od piątkowego popołudnia – 25 maja. Pogoda na Mazurach sprzyjała lotom. Trudniej było w tym czasie w okolicach Warszawy. Burzowe chmury przeszkadzały w startach. W biurze organizacyjnym jarmarku, na lotnisku w Wilamowie, rozdzwoniły się telefony z potwierdzeniami obecności pilotów, mechaników i uczestników samolotowej przygody. Prawie dwie godziny przed zachodem słońca nad Kętrzynem można było podziwiać małe i lekkie statki powietrzne. Do Wilamowa zlatywały załogi dobrze znające topografię lądowiska, zaprzyjaźnione z Aeroklubem Krainy Jezior. W ciepłych smugach bardzo lekkiego wiatru witano 23 samoloty, wśród których były m.in. PZL 104, C 152, C 172, AT 3, TB 20 i M20 Mewa.
Aeroklubu Krainy Jezior zorganizował tradycyjnie poczęstunek dla załóg samolotów, uczestników spotkań na jarmarku lotniczym oraz lotów nad Mazurami. Przy dźwiękach muzyki znanej z mazurskich stanic awiatorzy i ich goście smakowali do późnego wieczoru specjalności Tawerny Awiatorów: tradycyjnego bigosu, kiszek zwanych kaszankami oraz prosięcia i pysznego chleba ze smalcem. Gdyby nie natarczywe komary, lotniczym wspomnieniom i dowcipom nie byłoby końca… Wszyscy rozstawali się z nadzieją na dobrą pogodę i owocną dyskusję podczas sobotniego sejmiku o sprawach lotnictwa.
BIS
PIĄTEK, 10.35 Wylądował pierwszy samolot - uczestnik VI Europejskiego Jarmarku Lotniczego
Pierwsza załoga, w trzyosobowym składzie, przyleciała Cessną 172 o numerach rejestracyjnych SP-KCW z Goczałkowic. Lot trwał 2 godziny i 21 minut. Serdecznie witamy!
Na lotnisko przyjechała też już ekipa KAMAEKO - organizator Międzynarodowych Targów Samolotów Lekkich i Ultralekkich, które w tym roku mają swój REPLAY podczas Jarmarku, a w przyszłości być może na stałe zwiążą się z Europejskim Jarmarkiem Lotniczym.
Zachęcamy do pobrania BANNERU FLASHOWEGO i zamieszczenia go na swoich stronach internetowych.
BADANIA LOTNICZO-LEKARSKIE PODCZAS JARMARKU!
Podczas VI Europejskiego Jarmarku Lotniczego będzie można wykonać lotnicze badania lekarskie! W ramach wyjazdowej sesji w Ketrzynie, w dniach 26-27 maja 2007, badania przeprowadzi Główny Ośrodek Badań Lotniczo-Lekarskich z Wrocławia. Badania może odbyć personel lotniczy Klasy 2 i 3 zdrowia, posiadający aktualne badania dodatkowe. Więcej informacji o badaniach
REPLAY - V MIĘDZYNARODOWE TARGI SAMOLOTÓW LEKKICH I ULTRALEKKICH NA VI EJL
Organizatorzy VI Europejskiego Jarmarku Lotniczego (Aeroklub Krainy Jezior oraz Przegląd Lotniczy Aviation Revue) i organizator (Grupa KAMA–eko) V Międzynarodowych Targów Samolotów Lekkich i Ultralekkich postanowili połączyć siły i wspólnie działać na rzecz promocji i popularyzacji General Aviation w Polsce - na początek współpracy tegoroczne targi, które odbyły się 11-12 maja 2007 w Bydgoszczy będą miały swój "REPLAY" podczas VI Europejskiego Jarmarku Lotniczego!
Grupa KAMA-eko ufundowała nagrodę dla załogi, która przebędzie największy dystans aby uczestniczyć w Jarmarku. Nagroda zostanie wręczona przez Prezeza KAMA-eko podczas imprezy.
Informujemy, iż wydarzenia podczas VI EJL będzie można śledzić dzięki KAMERZE umieszczonej na lotnisku.
Uczestnikom VI EJL oferujemy bezpłatną możliwość rozstawienia namiotu na terenie lotniska.
Informujemy, iż podczas VI Europejskiego Jarmarku Lotniczego, w dniach 26-27.05 będzie można zatankować paliwo AVGAS 100 LL
Czytaj LIST OTWARTY od Prezesa Aeroklubu Krainy Jezior Stanisława Tołwińskiego.
Załogi chcące wziąć udział w VI EJL prosimy o wypełnienie FORMULARZA ZGŁOSZENIA:
- pobierz formularz zgłoszenia do edycji
- pobierz formularz zgłoszenia do wysłania fax-em
KOMUNIKAT DLA ZAŁÓG ZAGRANICZNYCH
Dla załóg zagranicznych, uczestniczących w VI Europejskim Jarmarku Lotniczym będzie możliwa odprawa graniczna i celna na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo.
Zgłoszenie potrzeby odprawy należy przesłać z wyprzedzeniem 24 godzin do Aeroklubu Krainy Jezior ( fax. +48 89 / 752 45 21 lub e-mail: jarmark@ejlot.pl).
OFERTA DLA LOTNIKÓW NA SEZON 2007
Aeroklub Krainy Jezior zaprasza do współpracy na sezon 2007 instruktorów motolotniowych, spadochronowych, szybowcowych, samolotowych oraz pilotów w okresie imprez lotniczych.
Oferty można składać
na e-mail: port@lotniskoketrzyn.pl
lub na adres Aeroklubu
Aeroklub Krainy Jezior
Lotnisko Wilamowo, 11- 400 Kętrzyn
ew. fax 0 89 – 752 45 21/ 752 30 31
V Europejski Jarmark Lotniczy już za nami - dziękujemy wszystkim, dzięki którym tegoroczna impreza była ogromnym sukcesem - pilotom, współorganizatorom, wolonatriuszom i wszelkim służbom wspierającym idee organizacji na Mazurach międzynarodowej imprezy lotniczej. Dziękujemy także wspaniałej publiczności, która pojawiła sie tłumnie na lotnisku i była nie tylko obserwatorem atrakcji imprezy, ale przede wszystkim była współtwórcą niezwykłej atmosfery. Atmosfery, która sprawia, że V Europejski Jarmark Lotniczy jest jedyną w swoim rodzaju imprezą lotniczą w Polsce.
REKORDOWY - IV EUROPEJSKI JARMARK LOTNICZY W LICZBACH:
- 111 statków powietrznych! w tym: 7 śmigłowców, 4 motoszybowce, 15 motolotni, 85 samoloty! i ULM-y;
- podczas całej imprezy wykonano około 485 operacji lotniczych
- lotnisko odwiedziło około 8 tysięcy obserwatorów i ponad 350 lotników;
- w konkurencji nawigacyjnej Zlotu Krajowego Towarzystwa Lotniczego AOPA Poland wzięło udział 21 załóg z kraju i z zagranicy
- wśród licznych statków powietrznych znalazły się m.in. helikoptery typu Robinson, Eurokopter i Aeroprakt, śmigłowce Mi-2, Mi-8 i W-3 Sokół, poza tym ZLIN-42M i 142, Tulak Mikron, Jak-52, Zenair XL, Polaris, Socata TB9 Tampico, Socata TB10 Tampico, Mooney MZOC, Storm, Sinus-912, Maule MXT-7, Lambada, Cessna-150, 152, 172, 182, 206 i 303, AT 3R100, Stol CH-701, Grumman AA1B, Eu-97 Eurostar, Koliber PZL 160 i PZL 150, Morane 887, 893, 892, Wilga PZL 104, PZL 104 MF - "Wilga 2000", 3Xtrim, Katana, KP2 Sowa, Zenair CH-701, CH-601, PA-28 Archer i wiele innych.