Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShow



Data: 2009-06-13 skan źródło: ONEL.PL

Rajd z \"intrygą\"

Na elbląskie lotnisko przyleciało wczoraj kilkanaście samolotów z całej Polski. Były załogi z Wrocławia, Warszawy, Radomia, Lublina i Katowic. Pierwszy Euroregionalny Rajd po Lotniskach Warmii i Mazur, rozpoczął się 11 czerwca na lotnisku organizatora - Aeroklubu Krainy Jezior w Kętrzynie.



Przyjazna atmosfera, rywalizacja lotnicza, ale przede wszystkim promocja walorów turystycznych Warmii i Mazur to główne cele, jakie przyświecają organizatorom.



- Na rajd zgłosiło się 19 załóg. Jedna wycofała, ze względu na warunki atmosferyczne. – powiedział Stanisław Tołwiński - prezes Aeroklubu Krainy Jezior. – Do Elbląga przyleciało 12 załóg, po drodze dołączą kolejne. Chcemy, aby zaczęto postrzegać środowisko lotnicze jako ludzi, którzy promują ideę, a nie sprawiają sobie wyłącznie przyjemność. Nasz Rajd służy temu, aby pokazać, że ta kraina ma wiele fantastycznych miejsc, na których można lądować. Piękno jezior i lasów widzianych z lotu ptaka oraz niezwykły potencjał regionu, to przyczyny dla których tak bardzo zależy nam na rozwoju komunikacji lotniczej.



- Mamy czym się pochwalić: Kanał Elbląski, Kadyny, Frombork, elbląska starówka, to tylko niektóre z atrakcji turystycznych. – dodał prezes AE Zdzisław Janowski.



W piątkowy poranek samoloty ruszyły na pierwszy odcinek Rajdu do Elbląga, z międzylądowaniem w Kikitach. Na miejscu było sporo emocji związanych z konkurencją na celność lądowania. Niektóre załogi bacznie śledziły miejsce lądowania, aby zorientować się w swojej punktacji. Kolejnym lotniskiem w piątkowej podniebnej podróży były olsztyńskie Dajtki, potem Gryźliny, Szymany i na koniec powrót na lotnisko w Kętrzynie, gdzie wieczorem odbyło się święto Aeroklubu Krainy Jezior. Rajd potrwa do 14 czerwca, a na jego uczestników czeka jeszcze wiele atrakcji.



Gospodarze poszczególnych lotnisk przygotowali prezentacje walorów turystycznych. W Elblągu uczestnicy Rajdu, wspólnie z władzami Aeroklubu Elbląskiego, zwiedzili elbląską starówkę. O historii naszego regionu, walorach turystycznych, Kanale Elbląskim i ponad 50-letniej historii AE opowiedział dr Edward Jaremczuk.



Środowisko lotnicze podkreślało konieczność rozbudowy sieci lotnisk lokalnych.

- Zorganizowałem ten Rajd, bo czułem potrzebę, tzw. „większej intrygi”. – powiedział Stanisław Tołwiński. - Uważam, że te samoloty powinny bardziej uświadomić włodarzom miasta, żeby lotnictwo to przyszłość. W Elblągu jest lotnisko, ale nie ma dobrej drogi startowej. Budowa pasa startowego to nie jest kwestia wielkiego wysiłku, czasami zdecydowanie więcej środków inwestuje się w drogi. Często powtarzam, że kilometr pasa startowego to droga na świat, a kilometr drogi to tylko ślepa ulica. Uważam, że warto pokazywać jakie są potrzeby i w czym władze lokalne i regionalne mogłyby pomóc, żeby Elbląg stał się bardziej atrakcyjny. Taki jest nasz cel. – kontynuował prezes AKJ - Lotniska nie są zajęciem dochodowym, jednak jest to ważny element infrastruktury. Powoli trzeba tworzyć klimat zrozumienia i potrzeby, żeby otwierać na świat. – dodał.



- Myślę, że we wszystkich Aeroklubach pracuje się nad budowaniem takiej świadomości. – kontynuował rozmowę Zdzisław Janowski - My pracujemy nad tym już od dawna. Dopóki włodarze nie będą dostrzegali takich potrzeb, nie stworzy się silne lobby i niewiele da się zrobić. A rozwój infrastruktury lotnisk to wymóg dnia dzisiejszego.



Po wypowiedziach prezesów, na całej sali rozległy się oklaski.

Na koniec rajdowego spotkania prezes AE zaprosił przybyłych z Polski gości na doroczny elbląski Piknik Lotniczy, który odbędzie się 11 lipca br.



- Jest to impreza rocznicowa, związana z datą powstania Aeroklubu. Nasz piknik, co roku odwiedza blisko 10 tys. osób. Zapraszamy, przylećcie do Elbląga, a my Was ugościmy. – zakończył Zdzisław Janowski.