Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShow



Data: 2009-06-11 skan źródło: Wiadomości24.pl

Odlotowe Mazury

Przyloty samolotów z różnych stron Polski na lotnisko Kętrzyn Wilamowo rozpoczęły pierwszy „Euroregionalny-Międzynarodowy Rajd po Lotniskach (Lądowiskach) Warmii i Mazur”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Aeroklub Krainy Jezior.


 / Fot. screen strony AeroklubuMazury to „zielone płuca” Polski, kraina, której niewątpliwym atutem jest naturalne piękno. Nie trzeba o tym przekonywać mieszkańców, którzy każdego dnia mogą cieszyć się z tego, w jak niezwykłym miejscu żyją, żeglarzy i wszystkich tych, którzy przybywają tu, by czerpać radość z kontaktu z przyrodą. Tysiące jezior, rzeki, strumienie rozsypane wśród pagórków pokrytych lasami, polami, łąkami… Malowniczość krajobrazu docenia każdy, kto tu zawita choćby na chwilę. Tym bardziej jeśli może go zobaczyć z innej perspektywy – z lotu ptaka…



Już niebawem będą mogły się o tym przekonać załogi kilkunastu samolotów, które wezmą udział w „Euroregionalnym – Międzynarodowym Rajdzie po Lotniskach (Lądowiskach) Warmii i Mazur”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Aeroklub Krainy Jezior, znany z zaangażowania w promocję regionu. Już dziś mają miejsce przyloty uczestników na lotnisko Kętrzyn Wilamowo, które jest bazą rajdu. Grono gości w pierwszym dniu rajdu powiększy też załoga zabytkowego samolotu Dacota DC-3 ze Szwecji, która uległa urokowi i gościnności Mazur, biorąc udział w ubiegłorocznym [a]„Festynie Lotniczym Mazury”.



Przed załogami 3 intensywne dni – przeloty na wyznaczonych trasach, rywalizacja w konkurencji na celność lądowania i wiele atrakcji turystycznych, o których zapewnienie zadbali między innymi gospodarze odwiedzanych lotnisk i lądowisk.



W piątek 12.06. organizatorzy zaplanowali pokonanie trasy Kętrzyn Wilamowo – Elbląg (lotnisko Aeroklubu Elbląskiego) – Olsztyn Dajtki (lotnisko Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego) – Gryźliny (lotnisko w gminie Stawiguda, pow. olsztyński) – Szymany (lotnisko gm. Szczytno, Międzynarodowy Port Lotniczy Szczytno-Szymany działający w latach 1996-2003),

– Kętrzyn Wilamowo. W programie znalazło się również międzylądowanie w Kikitach (gm. Jeziorany, pierwszy odcinek trasy) i punktowane lądowania – Elbląg, Dajtki, Gryźliny.



W sobotę 13.06. piloci i załogi ponownie będą rywalizować w celności lądowania na każdym z lądowisk, które odwiedzą tj. lądowisko Babięta (gm. Piecki, pow. mrągowski), Rostki (gm. Pisz), „Mazury Residence” (Kąp, gm. Giżycko). W tym dniu uczestnicy zobaczą również okolice Giżycka z innej perspektywy niż w czasie pokonywania wyznaczonej trasy tj. z perspektywy żeglarzy.



Rajd zakończy w niedzielę 14.06. trasa nawigacyjna „Mazury Residence” – Giżycko – Łabędzi Szlak – Sztynort – Węgorzewo – Mamerki i Kanał Mazurski – Wilczy Szaniec – Kętrzyn – lotnisko Kętrzyn Wilamowo. W tym dniu zostaną również ogłoszone wyniki rozegranych konkurencji.



Program imprezy dowodzi, że Mazury nie muszą kojarzyć się wyłącznie jako odległy zakątek Polski, zarezerwowany głównie dla żeglarzy. Wie o tym zwłaszcza ten, kto mógł ich urodę podziwiać w trzech wymiarach - z pokładu łodzi, z lądu i z powietrza. Coraz więcej osób widzi i docenia zalety komunikacji lotniczej. Rośnie też grono ludzi, którzy dostrzegają jakie możliwości dla regionu stwarza wspieranie rozwoju turystyki lotniczej. Świadczy o tym poparcie dla pomysłu i wsparcie w organizacji odbywającego się właśnie rajdu nie tylko ze strony lokalnego środowiska lotniczego, ale też samorządów lokalnych.



Mimo to, ciągle jeszcze nie został w pełni wykorzystany potencjał jakim są już istniejące lotniska i lądowiska. Choć udało się reaktywować kilka z nich i powstają nowe prywatne, to jednak nadal są i takie, które czekają na „odkrycie” i przywrócenie do życia lub ciągle pozostają w sferze planów. Organizatorzy liczą na to, że ten pionierski rajd zaszczepi taką formę wypoczynku na Mazurach, zaprezentuje możliwości regionu w dziedzinie komunikacji lotniczej i jednocześnie dowiedzie samorządom lokalnym, ośrodkom turystycznym potrzebę tworzenia nowych lądowisk i wspierania tych już istniejących.



Pomysł spotkał się ze sporym zainteresowaniem środowiska lotniczego więc pozostaje teraz kibicować uczestnikom i życzyć im oraz organizatorom dobrej pogody, wspaniałych wrażeń i

spełnienia oczekiwań.



Więcej na temat Rajdu można znaleźć na stronie Aeroklubu Krainy Jezior www.lotniskoketrzyn.pl