|
|
UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShow
DZIEŃ PAMIĘCI STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO
6.X.1954, środa, godz. 13.00, z Lotniska Kętrzyn Wilamowo startuje samolot. Na pokładzie znajduje się Stefan Kardynał Wyszyński. Samolot, oddalając się od 45 minut wcześniej opuszczonego więzienia w Stoczku Warmińskim, obiera kurs na nowe miejsce internowania – Prudnik Śląski.
W pięćdziesiątą rocznicę tego wydarzenia, 9.X.2004r., po raz czwarty, obchodzony będzie na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo Dzień Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pod honorowym patronatem Józefa Kardynała Glempa Prymasa Polski.
Cztery lata temu, w niezwykle uroczystej scenerii, odsłonięto pamiątkową tablicę poświeconą Prymasowi Tysiąclecia - nawiązując do 6 października 1954 roku, kiedy to Kardynał Wyszyński, z Lotniska Kętrzyn Wilamowo był przewożony z miejsca więzienia w Stoczku Warmińskim do innego miejsca – Prudnika Śląskiego. Wydarzenie to opisuje sam Stefan Kardynał Wyszyński w „Zapiskach Więziennych”.
Tradycyjnie, przy obelisku noszącym tablicę, zbierają się co roku poczty sztandarowe Akowców, Sybiraków, Harcerzy, kompanie honorowe jednostek wojskowych z Giżycka, Węgorzewa i Straży Granicznej, władze państwowe i samorządowe oraz licznie zebrana ludność z regionu, aby oddać hołd pamięci Wielkiego Polaka. Uroczystości zakończone celebrowaną przez Arcybiskupa Edmunda Piszcza mszą polową w hangarze lotniczym, w otoczeniu samolotów, z udziałem chóru z kościoła Św. Katarzyny i orkiestry wojskowej, mają podniosły i wzruszający charakter.
Jednym z celów imprezy jest rozpropagowanie i ugruntowanie trwałego związku myśli oraz postawy Prymasa ze społeczeństwem. Ranga postaci uczestniczących w organizacji i obchodach Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego stanowi o wadze tej inicjatywy nie tylko dla lokalnej społeczności.
Podczas tegorocznych uroczystości, w związku ze zbliżającą się w październiku 85 rocznicą utworzenia Aeroklubu Polskiego, zostanie odsłonięty obelisk i tablica poświęcona lotnikom, którzy zginęli śmiercią lotniczą. Odsłonięcia i poświęcenia dokona Prymas Józef Kardynał Glemp – członek Aeroklubu Polskiego. Będzie to zbiorowy gest żyjących wobec tych, którzy zginęli w bitwach powietrznych, wykonując zadania szkoleniowe i sportowe lub przeloty nawigacyjne w okresie 85 lat lotnictwa polskiego.
|
|
|
|
|
Aeroklub Krainy Jezior to Aeroklub Regionalny realizujący zadania statutowe Aeroklubu Polskiego. Od 1999 roku skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo i organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych oraz o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
|
|
|
Fundacja "Military Park" jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na byłym lotnisku super tajnej Kwatery Hitlera Kompleks Edukacyjno-Historyczny, którego celem m.in. jest tworzenie aktywności służącej promocji - popularyzacji obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego oraz organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości.
|
|
|
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.
|
|
|