Materiały prasowe
Logotypy
Zdjęcia
Dźwięki

UWAGA: informacje bieżące z przebiegu Mazury AirShow 2013 znajdują się na Facebook Mazury AirShow



Data: 2004-10-11 skan źródło: Gazeta Olsztyńska

Myślał jak poderwać naród.

Wilamowo. Wierni oddali hołd Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.
Myślał jak poderwać naród.
On powinien być wzorem dla nas wszystkich - tak prymas Józef Glemp mówił w sobotę o kardynale Stefanie Wyszyńskim w 50. rocznicę przewiezienia go ze Stoczka Warmińskiego na Śląsk. Na lotnisku w Wilamowie z tej okazji złożono kwiaty pod obeliskiem poświęconym Wyszyńskiemu.
Kardynal Stefan Wyszyński w zapiskach więziennych tak wspominał wydarzenia związane z lotniskiem w Wilamowie koło Kętrzyna:
"6.10.1954. środa. Stoczek Warmiński - Prudnik Śląski. Śniadanie, ostatni spacer po ogrodzie, po oddaniu naszych rzeczy, które o godz. 10 odwieziono na samolot, o godz. 12.15 ruszyliśmy w kierunku na Bartoszyce, Kętrzyn. Samolot stał pod Kętrzynem na polu przyległym do lasu, w którym mieściła się kwatera Hitlera. Samolot wystartował o godzinie 13.00, stały kierunek lotu - południowo-zachodni. Lecieliśmy w nieznane. Rozpoznaliśmy jeziora mazurskie, przelot przez Wisłę. Później wznieśliśmy się ponad pułap chmur i już nic nie widzieliśmy aż - Odrę. Później okazało się, że lądowaliśmy koło Nysy, skąd przez Głuchołazy dojechaliśmy samochodami do Prudnika Śląskiego. Zatrzymaliśmy się przy domu położonym w lesie, który był przeznaczony na nowe miejsce pobytu. Był to klasztor franciszkanów pod Prudnikiem zmieniony na nowy obóz izolacyjny".

Msza w hangarze
W sobotę na lotnisku w Wilamowie koło Kętrzyna, skąd 50 lat temu przewożono internowanego Prymasa Tysiąclecia na Śląsk, odbyły się uroczystości Dnia Pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Polski kardynał Józef Glemp w hangarze lotniczym odprawił mszę świętą w jego intencji. W homilii przypomniał, że jego wielki poprzednik w czasie internowania nieustannie myślał o ojczyźnie i jej przyszłości.
- Myślał, jak poderwać naród modlitwą, bo wolności religijne wyzwalają wolności obywatelskie - mówił ksiądz prymas. - On powinien być wzorem dla nas wszystkich.

Konieczność pielęgnowania
Prymas Glemp podkreślił, że kardynał Wyszyński mimo internowania miał wiele zrozumienia dla aresztujących go ludzi. Przypomniał też o jego ważnej roli w życiu Kościoła i konieczności pielęgnowania pamięci o "Kardynale Tysiąclecia".
Pod obeliskiem poświęconemu pamięci Wyszyńskiego prymas Glemp złożył wiązankę kwiatów, a z okazji 85. rocznicy utworzenia Aeroklubu Polskiego odsłonił i poświęcil obelisk ku czci wszystkich lotników, którzy zginęli wykonując zadania lotnicze.
Z lotniska goście udali się do kętrzyńskiego zamku. Tam na Sali Rycerskiej wystawiono spektakl teatralny "Zapiski więzienne". Inspiracją dla przedstawienia stały się zapiski prymasa Wyszyńskiego, które sporządził podczas pobytu w więzieniu, m.in. w Stoczku Warmińskim.
Robert Izdebski, PAP