[ 2023.04.10 ] Po trzynastej rocznicy katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - Lotnisko Kętrzyn Wilamowo

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych (w t.zw. lany poniedziałek), w słoneczny poranek 10 kwietnia 2023 - na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, o godzinie 8:20 pełna gotowość przygotowania do Apelu Pamięci … poświęconego ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem , w 13-stą rocznicę katastrofy.

Jak co roku, uroczystość odbyła się przy pierwszym (po katastrofie) obelisku i jedynym do dziś na lotnisku, który powstał w Polsce by uczcić pamięć tego dramatycznego wydarzenia i ofiar katastrofy.

Na uroczystości przybyły licznie zaproszone delegacje w tym:
- Pan poseł Wojciech Kossakowski reprezentujący Panią Elżbietę Witek – Marszałek Sejmu RP;
- Pan Wojewoda Artur Chojecki reprezentujący Pana Premiera Mateusza Morawieckiego;
oraz z regionalnych formacji wojskowych , Straży Granicznej, samorządów, Policji i Straży Pożarnej, organizacji pozarządowych, instytucji oświatowych oraz kapłani różnych wyznań.
Ceremonia rozpoczęła się podniesieniem flagi państwowej przy akompaniamencie hymnu państwowego w wykonaniu orkiestry Wojsk Lądowych z Giżycka.
O godzinie 8:41 – na minutę rozległ się donośny dźwięk syreny strażackiej. W tym momencie każdy z zaproszonych gości mógł na chwilę w skupieniu pomyśleć o tych, którzy zginęli w katastrofie.
Tym symbolicznym akcentem (w godzinie katastrofy) został oddany hołd pasażerom prezydenckiego samolotu, lecącego do Katynia, na obchody 70 rocznicy pomordowanym przez NKWD oficerów Wojska Polskiego.
Po ucichnięciu przejmujących syren nawiązano do tragicznych wydarzeń z przed 13 lat i w krótkim zagajeniu wspomniano co się wydarzyło!

„Lecieli by uczcić ofiary mordu w Katyniu, a swoją tragiczną śmiercią rankiem dnia 10 kwietnia 2010r. nadali nowy światowy wymiar zagładzie Polskich Oficerów w 1940r. Stając wczesnym rankiem przy symbolicznym obelisku na lotnisku Wilamowo , już w Trzynastą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem , dajemy dowód pamięci o dostojnych pasażerach i załodze samolotu TU 154 , bo mamy tą pamięć w naszych sercach i gorących umysłach.
Panie Prezydencie Kaczyński! Panie Prezydencie Kaczorowski! Wspominając Waszą ofiarę na narodowym ołtarzu nie pozwolimy szczególnie młodemu pokoleniu zapomnieć o tej trudnej do zaakceptowania narodowej tragedii, o ofiarach katastrofy, o potrzebie szacunku człowieka dla innego partnera i jego dokonań. Spoczywajcie w spokoju !”

Kontynuacją tej wyjątkowej chwili był również okolicznościowy tekst Apelu Oręża Polskiego zakończony oddaniem salwy przez Kompanię Honorową 15.GBZ.

Religijnym akcentem uroczystości była modlitwa duchownych za duszę ofiar tej wstrząsającej i ciągle poruszającej polskie społeczeństwo katastrofy.

Po modlitwie ekumenicznej za ofiary:
- Wojewoda Artur Chojecki zabrał głos w imieniu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego;

- Oczytano listy – adresy skierowane do uczestników przez Panią Elżbietę Witek - Marszałek Sejmu RP (tekst publikujemy poniżej) oraz przez Pana Gustawa Marka Brzezina - Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (tekst publikujemy poniżej).
Symbolem końcowym uroczystości było złożenie kwiatów pod obeliskiem pamięci ofiar .... Jako pierwsze zostały złożone imponujące wieńce w imieniu Marszałek Sejmu oraz kolejno



od Premiera RP i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz następnie przez delegacje sił zbrojnych


i służb mundurowych, samorządów i społeczeństwa. Delegacja AKJ jako ostatnia składająca kwiaty ustawiła również symboliczne znicze – 3 białe i 3 czerwone , nawiązujące do barw narodowych.

A tak obelisk dedykowany ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem się prezentował się po złożeniu kwiatów.

Uroczystość zakończyła się podziękowaniem Stanisława Tołwińskiego (Prezesa AKJ-inicjatora organizowanej uroczystości) dla wszystkich obecnych na tych wyjątkowych obchodach i życzeniami bezpiecznego powrotu do domów miłego – rodzinnego świętowania w drugim dniu Świąt Wielkanocnych.

Zarząd AKJ










strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt