Dla mnie jako przed kilkunastu latami pomysłodawcy i organizatora był to już ...nasty Rajd po lotniskach Litwy. Wprawdzie odwiedzane miejsca są już dobrze znane ale mimo to każdy z rajdów ma coś wartościowego co mnie motywuje by organizować następne. To fantastyczne załogi, na wyjątkowym poziomie gotowości do współpracy. To urok poznania kolejnych wspaniałych osób .
Tak było i tym razem.
Było nas przecież 25 osób , z różnych środowisk, w różnym wieku i profesji a wszyscy jak by stanowili fajną rajdowa rodzinę. Mam szczególna satysfakcję , że mogłem ten ...nasty raz odwiedzać Litwę w gronie wyjątkowych osób i bardzo odpowiedzialnych pilotów. Dziękuję "losowi" , że tak łaskawie dobiera uczestników moich Rajdów! Dziękuję wszystkim uczestnikom , że się tak znakomicie odnajdują w tej nowej zbiorowości nieznanych sobie dotychczas osób!
Piątek (1.09.) wieczór i dwa dni rajdowe z przygodami w Druskiennikach Sasnavie ,Mariampolu, Paluknys, Trokach i Wilnie mogły każdego zadowolić pod wieloma względami. Oczywiście nie myślę o Hotelu RunMiS (którego nie będziemy rekomendowali) i niedzielnym śniadaniu w tymże hotelu. Ale nie śniadanie było największą niespodzianka tego niedzielnego poranka . Więc co to mogło być? Oczywiście stan pogody !
Niektórzy pamiętają moje zapewnienia , że mam szczęście do pogody . Tak się chwaliłem! To się sprawdzało do niedzielnego poranka, który pokazał trochę odmienne i zaskakujące oblicze. Teraz zastanawiam sie czy to był sprawdzian mojej pokory wobec przyrody a może danie sygnału bym się nie przechwalał? Na szczęście nie było aż tak żle by nie można było się oderwać od ziemi i odlecieć do własnych domostw. Oczywiście szczęśliwie i bezpiecznie dla wszystkich załóg!
Byłem bardzo zbudowany postawą pilotów i szczerością oświadczeń co do dotychczasowych własnych doświadczeń oraz krytycznej oceny możliwości wykonania z tym doświadczeniem bezpiecznego przelotu w niepewnych warunkach pogodowych. Dziękuję wszystkim tym , którzy potrafili być normalni a nie wstydliwi kandydaci na wątpliwych bohaterów. W pewnym sensie jestem z postawy tych kolegów dumny a tym samym zyskali moje dodatkowe zaufanie jako odpowiedzialni partnerzy we wspólnym przedsięwzięciu.
Jako organizator widzę potrzebę również w tej publicznej formie podziękować pilotowi AN-2 - Krzysztofowi Krawcewiczowi za jego zaangażowanie i znakomite zrealizowanie obowiązków nawigatora Rajdu. Leonowi Wegnerowi współpilotowi AN-2 oraz za techniczno - eksploatacyjne wsparcie kondycji ANTKA . Maciejowi Krychowi, który przygarnął mnie gościnnie do swego Cirrusa, prowadził korespondencję w imieniu załóg Rajdu i wspomagał załogi w operacjach parkowania na odwiedzanych lotniskach.
Cieszę się, że poznałem wielu nowych wartościowych osób, że mogłem być w tak świetnej kompanii. Wszyscy którzy byli na tym Rajdzie mają swoistą przepustkę (licencje) do zaakceptowania bez weryfikacji w kolejnych imprezach lotniczych, które będę organizował.
Wystawione a nie wręczone Certyfikaty uczestnika Rajdu (bo nie spotkaliśmy się w Kownie) zostaną dosłane w stosownym czasie.
Wszystkim uczestnikom Rajdu życżę miłych wspomnień i wszelkiej pomyślności a sobie by przynajmniej jeszcze raz z Wami mieć przyjemność zażyć rajdowej przygody. Może wiosną podczas Rajdu po lotniskach Warmii i Mazur? Zawsze od Bożego ciała do niedzieli. Ze swej strony już dziś zapraszam!
Zapraszam do przypomnienia sobie wydarzeń oraz zdjęć zamieszczonych w Kronice Rajdu!
Kłaniam się z wyrazami szacunku !
Stanisław Tołwiński
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.