[ 2016.09.21 ] Czy zmiany prawne w obrocie paliwem lotniczym nie są zagrożeniem dla bezpieczeństwa samolotów lotnictwa ogólnego?
Od 2 września (jeszcze podczas dynamicznego sezonu) bez wcześniejszej zapowiedzi zniesiono na naszych lotniskach możliwość sprzedaży paliwa Avgas bez koncesji. Dotychczasowe bardzo sensowne regulacje (m.in. dla bezpieczeństwa operacji lotniczych) umożliwiały zaopatrywanie samolotów w paliwo do wartości rocznej nie przekraczającej 1000.000,00 Euro - bez obowiązku uzyskiwania koncesji.
Tymi nowymi zmianami uczyniono zdecydowany krok w tył, powodując niezliczoną ilość problemów dla pilotów i operatorów samolotów.
Nie ma wątpliwości, że brak znajomości dziedziny lotnictwa ogólnego u pomysłodawcy zmiany jest (może nie zamierzonym) dosyć bolesnym ciosem dla rozwoju i bezpieczeństwa lotniczego.
Czyżby wracają czasy (jak koszmarny sen) kiedy ponownie będziemy latali w kokpitach samolotów z kanistrami wypełnionymi Avgasem? Bądż przy zmiennych warunkach (np. przeciwny wiatr) czynili "cuda" by tylko dolecieć do bezpiecznego miejsca lądowania, nawet na oparach paliwa?
Nie rozumiem sensu zmiany i byłoby dobrze dla rozwoju lotnictwa jak i poprawy bezpieczeństwa aby to jak najszybciej zostało naprawione przez ustawodawcę!
W tej sprawie zwróciłem się do Pana Marszałka Marka Kuchcińskiego oraz do Pani Premier Beaty Szydło , przedstawiając problem i sugestie w poniższym piśmie.
Stanisław Tołwiński
P.S. Ponieważ sprawa jest wielkiej wagi dla środowiska lotniczego i wymaga pilnego poruszenia wszelkich możliwych metod pozyskania sprzymierzeńców wsparcia naszych starań o pewną normalność, uznałem za niezbędne zwrócenie się jeszcze do kilku wpływowych osób.
By nie bazować jedynie na procedowaniu skierowanego pisma przez kancelarie Sejmu i Rady Ministrów, kopie listu do Sejmu i Rządu wraz z indywidualnym pismem skierowałem również do Wicepremiera Mateusza Morawieckiego (odpowiedzialnego za gospodarkę), Ministra Antoniego Macierewicza (deklarował nowe wsparcie dla Aeroklubów), Wiceministra Jerzego Szmita (odpowiedzialnego za transport lotniczy w MIiB), Prezesa ULC - Piotra Samsona, Prezesa URE – Macieja Bando, a więc do osób które funkcjonują w sferach realizacyjno – wykonawczych.
Taką samą akcję wykonałem kierując korespondencję do Parlamentu na ręce Przewodniczącego Parlamentarnego Klubu PiS i Wicemarszałka Sejmu – Ryszarda Terleckiego, Wiceprzewodniczącego Klubu PiS – Jacka Żalka (wspiera nas w sprawach ULM) oraz do Parlamentarnego Zespołu Lotnictwa i lidera rządzącej partii (PiS) – Posła Jarosława Kaczyńskiego - Prezesa PiS.
Jak sądzicie, na kogo z w/w będziemy mogli liczyć? Poczekamy a czas i rzeczywiste efekty, najlepiej to pokażą!
Stanisław Tołwiński
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.