[ 2022.04.10 ] Obchody dwunastej rocznicy katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - Lotnisko Kętrzyn Wilamowo
W słoneczny ale chłodny poranek dnia 10 kwietnia 2022 o godzinie 8:20 na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo finalizowano przygotowania do Apelu Pamięci … poświęcony ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Uroczystość odbyła się przy pierwszym (po katastrofie) obelisku, który powstał w Polsce, by uczcić pamięć tego dramatycznego wydarzenia i ofiar katastrofy.
Na uroczystości przybyły licznie zaproszone delegacje w tym:
- Wicewojewoda Piotr Opaczewski, który reprezentował Marszałka Sejmu, Prezesa Rady Ministrów oraz Wojewodę Warmińsko- Mazurskiego;
- Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych reprezentował płk Krzysztof Knut z 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc; Biskupa Polowego Wojska Polskiego reprezentował ks. por. SG Paweł Grzeszek;
- Marszałka Województwa Warmińsko -Mazurskiego Pana Gustawa Marka Brzezina reprezentował Pan Andrzej Pęziński
oraz delegacje formacji wojskowych i Straży Granicznej w Regionie, licznych samorządów, Policji i Straży Pożarnej, organizacji pozarządowych, instytucji oświatowych , młodzieży szkolnej oraz kapłani różnych wyznań.
Data ta na zawsze zapisała się w historii losów państwa polskiego, niewyobrażalna tragedia rodzin 96 ofiar lecących oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. 10 kwietnia to pamiętny dzień dla każdego Polaka, to dzień przypominający dramatyczne losy prezydenckiego samolotu TU-154.
Ceremonia rozpoczęła się podniesieniem flagi państwowej i odśpiewaniem Hymnu Państwowego. O godzinie 8:41 – na minutę rozległ się donośny dźwięk syren wozów strażackich. W tym momencie każdy z zaproszonych gości mógł na chwilę w skupieniu pomyśleć o tych, którzy zginęli w katastrofie. Tym symbolicznym akcentem (w godzinie katastrofy) został oddany hołd pasażerom prezydenckiego samolotu, lecącego do Katynia, na obchody 70 rocznicy pomordowanym przez NKWD oficerów Wojska Polskiego.
Wyjątkowo wymowną chwilą było przypomnienie listy ofiar którego odczytanie rozpoczęło się od stwierdzenia:
„Przejmujący głos syren wozów strażackich nawiązuje do tragicznych wydarzeń z przed 12 lat, wspomnijmy co się wydarzyło! Lecieli by uczcić ofiary mordu w Katyniu, a swoją tragiczną śmiercią rankiem dnia 10 kwietnia 2010r. nadali nowy światowy wymiar zagładzie Polskich Oficerów w 1940r.”
a zakończono:
„Stając wczesnym rankiem przy symbolicznym obelisku na lotnisku Wilamowo , już w dwunastą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem , dajemy dowód pamięci o dostojnych pasażerach i załodze samolotu TU 154 , bo mamy tą pamięć w naszych sercach i gorących umysłach.
Panie Prezydencie Kaczyński! Panie Prezydencie Kaczorowski! Wspominając Waszą ofiarę na narodowym ołtarzu nie pozwolimy szczególnie młodemu pokoleniu zapomnieć o tej trudnej do zaakceptowania narodowej tragedii, o ofiarach katastrofy, o potrzebie szacunku człowieka dla innego partnera i jego dokonań. Spoczywajcie w spokoju !”
Kontynuacją tej wyjątkowej chwili był również okolicznościowy tekst Apelu Oręża Polskiego zakończony oddaniem salwy honorowej przez Kompanię Honorową 112 BR z Giżycka..
Religijnym akcentem uroczystości była modlitwa ekumeniczna zgromadzonych na Apelu Pamięci duchownych kościoła rzymsko- katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego za duszę ofiar tej wstrząsającej i ciągle poruszającej polskie społeczeństwo katastrofy.
Po modlitwie ekumenicznej za ofiary:
- Pan Wicewojewoda Piotr Opaczewski zabrał głos w imieniu Pani Marszałek Sejmu, Pana Premiera oraz Pana Wojewody Warmińsko-Mazurskiego;
- Oczytano listy – adresy skierowane do uczestników przez Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego oraz posłów: Pani Iwony Arent i Pana Jerzego Małeckiego;
- Pan Andrzej Pęziński przekazał zgromadzonym przesłanie od Pana Gustawa Marka Brzezina - Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego
- Z przesłaniem od Ekscelencji Biskupa Polowego Wojska Polskiego księdza Wiesława Lechowicza zabrał głos ks. por. SG Paweł Grzeszek
Symbolem końcowym uroczystości było złożenie kwiatów pod obeliskiem pamięci ofiar .... Jako pierwsze zostały złożone imponujące wieńce w imieniu Marszałek Sejmu, Premiera RP i Wojewody Warmińsko-Mazurskiego
następnie w imieniu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego , Sił Zbrojnych i samorządów, młodzieży i społeczeństwa. Delegacja AKJ jako ostatnia składająca kwiaty ustawiła również symboliczne znicze - białe i czerwone , nawiązujące do barw narodowych.
Wszystko to odbyło się przy wzruszającym muzycznym tle orkiestry wojskowej.
Uroczystość zakończyła się podziękowaniem Stanisława Tołwińskiego (Prezesa AKJ i inicjatora organizowanej uroczystości) dla wszystkich obecnych na tych wyjątkowych obchodach, realizowanych w scenerii lotniska i przy pierwszym w Polsce postawionym obelisku ofiar katastrofy - jedynym na lotnisku.
Słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy w ten szczególny dzień (mimo dokuczliwego chłodu) stawili się na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, by w tej wyjątkowej atmosferze skupienia i hołdu uczcić pamięć 96 ofiar katastrofy.
Zarząd AKJ
10.04.2022 r. godz.10:30
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.