[ 2016.04.10 ] Na lotnisku Kętrzyn Wilamowo 6-sta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem ... uczczona!!!

W niedzielny poranek 10-tego kwietnia lotnisko Kętrzyn Wilamowo oflagowane w barwach narodowych nabrało bardziej uroczystego wyrazu. Powód jest/był oczywisty. To już 6-sta rocznica tragicznych wydarzeń - katastrofy pod Smoleńskiem i pełna gotowość do Apelu Pamięci ... ofiarom katastrofy... - konsekwentnie czczona przy jedyny obelisku na lotnisku i pierwszym w kraju dedykowanym 96-ciu ofiarom katastrofy rządowego samolotu TU-154. Bardzo widocznym akcentem tego okolicznościowego i w pewnej powadze zgromadzenia były stojące na placu Kompanie Honorowe 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i 11 Mazurskiego pułku Artylerii z Węgorzewa, na specjalnym podeście Orkiestra Wojskowa, przy obelisku warta honorowa, obok liczne poczty sztandarowe i liczne delegacje (Sił Zbrojnych, samorządów, instytucji, młodzieży oraz społeczeństwa) z wieńcami - wiązankami kwiatów a w dalszym planie czerwony sznur wozów bojowych PSP oraz OSP.

Pełna gotowość wszystkich na placu przed pamiątkowym obeliskiem już o 0820. Uroczysty Apel rozpoczęto o godzinie 08 30 ceremonią podniesienia Flagi Państwowej (przy akompaniamencie Hymnu Państwowego), przeprowadzoną na prośbę Prezesa AKJ, z ceremoniałem wojskowym przez kpt. Marcina Hasiec - Dowódcę Kompanii Honorowej 15 GBZ.

O godzinie 8:41, na 60 sekund rozległ się przejmujący głos syren z kolumny wozów strażackich . Tym symbolicznym i głośnym akcentem, oddając hołd pamięci dla TYCH co zginęli, rozpoczęto właściwą część Apelu Pamięci - upamiętnienia ofiar katastrofy samolotu TU-154 z przed 6-ciu lat.

Następnie oficer 15 GBZ, ppłk Wojciech Łączyński odczytując listę ofiar, rozpoczął zdaniem "Lecieli by uczcić ofiary mordu w Katyniu, a swoja tragiczną śmiercią rankiem dnia 10 kwietnia 2010r. nadali nowy światowy wymiar zagładzie Polskich Oficerów w 1940r. (...)"

Po odczytaniu pełnej listy ofiar, zakończył bardzo wymownymi słowami:
"Panie Prezydencie Kaczyński! Panie Prezydencie Kaczorowski! Wspominając Waszą ofiarę na "narodowym ołtarzu" nie pozwolimy szczególnie młodemu pokoleniu zapomnieć o tej trudnej do zaakceptowania narodowej tragedii, o ofiarach katastrofy, o potrzebie szacunku człowieka dla innego partnera i jego dokonań..." Po tych końcowych słowach Dowódca Kompanii Honorowej przeprowadził operacje oddania salwy honorowej na cześć ofiar katastrofy.

Elementem bardzo podniosłym i religijnym uroczystości była modlitwa ekumeniczna zgromadzonych na Apelu Pamięci ... duchownych (kościoła rzymsko-katolickiego, prawosławnego, i ewangelicko-augsburskiej) za duszę ofiar tej wstrząsającej i ciągle poruszającej społeczeństwo katastrofy.

Po ekumenicznej modlitwie za ofiary, z pewnym wzruszeniem zabrał głos Marszałek G. M. Brzezin stosownie do okoliczności i z bardzo trafnym przesłaniem oraz zostały odczytane listy Marszałka Sejmu RP i Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

Na tegorocznych uroczystościach szczególnie duża była reprezentacja Sił Zbrojnych RP: 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka, 16 DZ z Elbląga, 15 BZ z Giżycka, 11 MPA z Węgorzewa, 9 PR z Lidzbarka Warmińskiego oraz Orkiestra Wojskowa desygnowana przez Dowódcę Garnizonu Warszawa. Formacje wojskowe wsparły inne służby mundurowe jak: Centrum Szkolenia Straży Granicznej, Policja PSP i OSP.
Nie zabrakło delegacji władz wojewódzkich na czele z Marszałkiem G. M. Brzezinem i wielu samorządów z najbliższego regionu oraz społeczeństwa. Wszyscy przybyli tego dnia na lotnisko by oddać cześć ofiarom przez symboliczne złożenie kwiatów i ustawienie zniczy pod obeliskiem na znak pamięci o wszystkich, których Katastrofa Smoleńska dotknęła.

Po ostatniej delegacji składającej kwiaty przy akompaniamencie werblistów , Orkiestra Wojskowa wykonała wiązankę utworów patriotycznych a po niej nastąpiło podziękowanie organizatorów wszystkim obecnym przy obelisku Ofiar katastrofy samolotu TU-154 i tym akcentem oficjalne zakończono Apel Pamięci w szóstą rocznicę tragicznych wydarzeń.

Ponieważ nie wszyscy mogą pamiętać wymowną symbolikę postawionego w 2010 roku Obelisku - dedykowanego ofiarom, więc ponownie przypominamy nasze intencje, wyrażone w zrealizowanym projekcie.
Rozerwany samolot wykonany z surowego żeliwa, by rdzewiejąc symbolizował krwawienie. W celu podkreślenia istoty dramatycznych wydarzeń i narodowej tragedii, skrzydła opatrzono okolicznościowym tekstem oraz umieszczono srebrzyste godło narodowe w charakterystycznym miejscu nawiązującym do ... ukrzyżowania.

Zarząd AKJ & Zarząd Fundacji "Military Park"

Poniżej przedstawiamy foto relacje z uroczystości

Giżycko.TV - Uroczysty Apel Pamięci "Ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem"(Kętrzyn Wilamowo) | 10.04.2016 r.








strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt