[ 2016.04.10 ] Na lotnisku Kętrzyn Wilamowo 6-sta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem ... uczczona!!!
W niedzielny poranek 10-tego kwietnia lotnisko Kętrzyn Wilamowo oflagowane w barwach narodowych nabrało bardziej uroczystego wyrazu. Powód jest/był oczywisty. To już 6-sta rocznica tragicznych wydarzeń - katastrofy pod Smoleńskiem i pełna gotowość do Apelu Pamięci ... ofiarom katastrofy... - konsekwentnie czczona przy jedyny obelisku na lotnisku i pierwszym w kraju dedykowanym 96-ciu ofiarom katastrofy rządowego samolotu TU-154. Bardzo widocznym akcentem tego okolicznościowego i w pewnej powadze zgromadzenia były stojące na placu Kompanie Honorowe 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i 11 Mazurskiego pułku Artylerii z Węgorzewa, na specjalnym podeście Orkiestra Wojskowa, przy obelisku warta honorowa, obok liczne poczty sztandarowe i liczne delegacje (Sił Zbrojnych, samorządów, instytucji, młodzieży oraz społeczeństwa) z wieńcami - wiązankami kwiatów a w dalszym planie czerwony sznur wozów bojowych PSP oraz OSP.
Pełna gotowość wszystkich na placu przed pamiątkowym obeliskiem już o 0820. Uroczysty Apel rozpoczęto o godzinie 08 30 ceremonią podniesienia Flagi Państwowej (przy akompaniamencie Hymnu Państwowego), przeprowadzoną na prośbę Prezesa AKJ, z ceremoniałem wojskowym przez kpt. Marcina Hasiec - Dowódcę Kompanii Honorowej 15 GBZ.
O godzinie 8:41, na 60 sekund rozległ się przejmujący głos syren z kolumny wozów strażackich . Tym symbolicznym i głośnym akcentem, oddając hołd pamięci dla TYCH co zginęli, rozpoczęto właściwą część Apelu Pamięci - upamiętnienia ofiar katastrofy samolotu TU-154 z przed 6-ciu lat.
Następnie oficer 15 GBZ, ppłk Wojciech Łączyński odczytując listę ofiar, rozpoczął zdaniem "Lecieli by uczcić ofiary mordu w Katyniu, a swoja tragiczną śmiercią rankiem dnia 10 kwietnia 2010r. nadali nowy światowy wymiar zagładzie Polskich Oficerów w 1940r. (...)"
Po odczytaniu pełnej listy ofiar, zakończył bardzo wymownymi słowami:
"Panie Prezydencie Kaczyński! Panie Prezydencie Kaczorowski! Wspominając Waszą ofiarę na "narodowym ołtarzu" nie pozwolimy szczególnie młodemu pokoleniu zapomnieć o tej trudnej do zaakceptowania narodowej tragedii, o ofiarach katastrofy, o potrzebie szacunku człowieka dla innego partnera i jego dokonań..." Po tych końcowych słowach Dowódca Kompanii Honorowej przeprowadził operacje oddania salwy honorowej na cześć ofiar katastrofy.
Elementem bardzo podniosłym i religijnym uroczystości była modlitwa ekumeniczna zgromadzonych na Apelu Pamięci ... duchownych (kościoła rzymsko-katolickiego, prawosławnego, i ewangelicko-augsburskiej) za duszę ofiar tej wstrząsającej i ciągle poruszającej społeczeństwo katastrofy.
Po ekumenicznej modlitwie za ofiary, z pewnym wzruszeniem zabrał głos Marszałek G. M. Brzezin stosownie do okoliczności i z bardzo trafnym przesłaniem oraz zostały odczytane listy Marszałka Sejmu RP i Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.
Na tegorocznych uroczystościach szczególnie duża była reprezentacja Sił Zbrojnych RP: 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka, 16 DZ z Elbląga, 15 BZ z Giżycka, 11 MPA z Węgorzewa, 9 PR z Lidzbarka Warmińskiego oraz Orkiestra Wojskowa desygnowana przez Dowódcę Garnizonu Warszawa. Formacje wojskowe wsparły inne służby mundurowe jak: Centrum Szkolenia Straży Granicznej, Policja PSP i OSP.
Nie zabrakło delegacji władz wojewódzkich na czele z Marszałkiem G. M. Brzezinem i wielu samorządów z najbliższego regionu oraz społeczeństwa. Wszyscy przybyli tego dnia na lotnisko by oddać cześć ofiarom przez symboliczne złożenie kwiatów i ustawienie zniczy pod obeliskiem na znak pamięci o wszystkich, których Katastrofa Smoleńska dotknęła.
Po ostatniej delegacji składającej kwiaty przy akompaniamencie werblistów , Orkiestra Wojskowa wykonała wiązankę utworów patriotycznych a po niej nastąpiło podziękowanie organizatorów wszystkim obecnym przy obelisku Ofiar katastrofy samolotu TU-154 i tym akcentem oficjalne zakończono Apel Pamięci w szóstą rocznicę tragicznych wydarzeń.
Ponieważ nie wszyscy mogą pamiętać wymowną symbolikę postawionego w 2010 roku Obelisku - dedykowanego ofiarom, więc ponownie przypominamy nasze intencje, wyrażone w zrealizowanym projekcie.
Rozerwany samolot wykonany z surowego żeliwa, by rdzewiejąc symbolizował krwawienie. W celu podkreślenia istoty dramatycznych wydarzeń i narodowej tragedii, skrzydła opatrzono okolicznościowym tekstem oraz umieszczono srebrzyste godło narodowe w charakterystycznym miejscu nawiązującym do ... ukrzyżowania.
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.