"Wojskowa Majówka 2016" (w dniach 1-3.05.2016) to wydarzenie organizowane przez Fundację Military Park przy wsparciu Aeroklubu Krainy Jezior, które już od 12 lat inauguruje sezon lotniczo-turystyczny w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo.
Jak co roku Wojskowa Majówka okazała się dobrą okazją do przybliżenia społeczeństwu tematyki obronności w bardzo przystępnej formie. Na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, tym razem przez trzy dni (1-3.05) gościliśmy byłych i obecnych dowódców jednostek wojskowych, przedstawicieli władz samorządowych, ale głównie mieszkańców regionu i turystów zainteresowanych ofertą programową Wojskowej Majówki & Mazury Drone Show. Pan Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko - Mazurski skierował również list do organizatorów "Wojskowej Majówki 2016".
Główną uroczystością imprezy i akcentem otwierającym Wojskową Majówkę 2016 był Uroczysty Apel w dniu1 maja poświęcony rocznicy wstąpienia Polski do UE, Święta Flagi (2.05.) i Konstytucji 3 Maja. Zrealizowany w podniosłej symbolice patriotyczno-obywatelskiej , w rejonie Plenerowej Galerii Pamięci (z obeliskami m.in. dla Jana Pawła II, Prymasa Tysiąclecia - Stefana kardynała Wyszyńskiego, Ofiarom Katastrofy Pod Smoleńskiem ...) , z udziałem Kompanii Honorowej 15 GBZ, asysty wojskowej i Orkiestry Wojskowej z Giżycka, desygnowanej przez Dowódcę Garnizonu Warszawa.
Podczas Uroczystego Apelu "Wojskowej Majówki 2016" został odczytany Apel Pamięci Oręża Polskiego zakończony salwą honorową. Żołnierze z 9 WPR w imieniu organizatorów (Fundacji Military Park i AKJ ) złożyli wiązanki kwiatów, zapalili symboliczne znicze pod obeliskami Plenerowej Galerii Pamięci.
Wprawdzie oficjalna część otwarcia nastąpiła 1 maja o godz. 12:00, jednak już od godziny 9-tej (każdego dnia ) dzięki uprzejmości Dowództwa i zawartego porozumienia z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, można było na lotnisku podziwiać sprzęt wojskowy, uzbrojenie oraz umiejętności żołnierzy podczas pokazu walki w bliskim kontakcie. Atrakcją dla dzieci, młodzieży i dorosłych była możliwość sprawdzenia swojej celności podczas strzelania na wojskowym symulatorze CYKLOP. Mundurowymi uczestnikami była liczna ekipa 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego z którego to pułku żołnierze zaprezentowali swój sprzęt i umiejętności podczas skoków spadochronowych, jak również reprezentacja Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. W programie majówki znalazły się również zawody strzeleckie z broni pneumatycznej i ostrej (dla dorosłych), konkurs plastyczny dla najmłodszych, warsztaty pokazujące jak złożyć swojego własnego DRONA, oraz możliwość obejrzenia ekspozycji i treningów uczestników Mazury Drone Show 2016 .
Podczas uroczystości 1 maja na lotnisku Wilamowo nie zabrakło również ważnych gości reprezentujących samorządowe władze wojewódzkie i regionalne, dowódców najważniejszych jednostek wojskowych (płk Tomasz Łysek - 9 WPR i płk Jan Rydz - 15 GBZ) oraz wśród wielu przyjaciół naszej działalności, zaszczycili nas m.in. Generał Edward Pawlica i Senator RP (w latach 1997-2015) płk Wiesław Pietrzak .
Pierwszy dzień (1.05.) Wojskowej Majówki 2016 to początek trzydniowych atrakcji, jakie przygotował Organizator. Dzięki żołnierzom 15 GBZ można było nie tylko zobaczyć prezentowany sprzęt wojskowy, ale również poznać zasady działania, wykorzystania w praktyce. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się symulator CYKLOP, na którym każdy mógł sprawdzić swoją celność. Prezentowany sprzęt, wozy bojowe, żołnierze w maskujących mundurach – wszystko to cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających.
Zainteresowani bezzałogowymi statkami powietrznymi mogli uczestniczyć w seminarium dotyczącym aplikacji DroneRadar oraz obowiązujących przepisów i procedur wykorzystania przestrzeni powietrznej dla pilotów UAVO.
Lotniczym akcentem tegorocznej Wojskowej Majówki były skoki spadochronowe żołnierzy z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego wzbudzające zawsze podziw u obserwatorów. Drugi dzień maja to dla niektórych nie tylko święto Flagi Państwowej. Ten dzień na długo zostanie w pamięci dwóch spadochroniarzy 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. Bowiem wieczorne skoki zakończyły się meldunkiem o wykonaniu 600-setnego skoku przez płk Tomasza Łyska (dowódca 9 WPR) oraz 500-setnego przez st. chor. Jędrzeja Piątka (jednego z instruktorów spadochronowych 9 WPR) i oczywiście specyficznymi (bo odczuwalnymi również na pośladku) gratulacjami od pozostały uczestników skoków.
Aeroklub Krainy Jezior w/w spadochroniarzy wyróżnił miniaturami pieców z naszego regionu (wykonanych przez Manufakturę Pałac Nakomiady) ze specjalna dedykacją upamiętniającą te skoki na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.
Początek sezonu lotniczego na mazurskim lotnisku Kętrzyn Wilamowo okazał się imponująco atrakcyjny. Kto był w tych dniach na lotnisku, ten doświadczył tego osobiście.
W tym roku entuzjastów lotnictwa czeka jeszcze wiele atrakcji przygotowanych przez Aeroklub Krainy Jezior. Najważniejszą z nich to największe cywilne pokazy lotnicze, znane pod nazwą Mazury AirShow 2016 (6-7 sierpień) oraz rajdy lotnicze.
Zapraszamy do śledzenia kolejnych informacji zapowiadających imprezy lotniska Kętrzyn Wilamowo na portalach lotniczych promujących naszą działalność: www.lotniskoketrzyn.pl, www.militarypark.pl oraz www.mazuryairshow.pl.
Poniżej jeszcze kilka zdjęć z foto galerii "Wojskowej Majówki 2016" w uzupełnieniu do wyżej zamieszczonych.
Zarząd AKJ & Fundacji Military Park.
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.