Jak już wcześniej zapowiadaliśmy, w ramach obchodów "Dnia Pamięci ..." w godzinach popołudniowych dnia 9 pażdziernika odbyła się pierwsza część zaplanowanych uroczystości w Stoczku Klasztornym . Stanowiło to przemyślane organizacyjnie nawiązanie do ostatniego dnia przymusowego pobytu Prymasa Tysiąclecia, w asyście Służby Bezpieczeństwa, podczas internowania Stefana Kardynała Wyszyńskiego - osadzonego w Stoczku Klasztornym. Imponującą sprawą tych uroczystości w Sanktuarium Matki Pokoju (w Stoczku Klasztornym) była niezwykła ilość uczestniczącej młodzieży. To przecież głównie do nich powinna trafić wiedza o Wybitnych Polakach i ich przesłaniu dla Polski. To ich wzorce osobowe i intelektualne powinny znajdować zrozumienie, fascynację oraz naśladownictwo na całe życie.
Drugi dzień obchodów "Dni Pamięci..." nawiązujący do wydarzeń z dnia 6 pażdzienika 1954 roku , przebiegł zgodnie z zaplanowanym programem na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, przy obeliskach poświęconych Prymasowi Tysiąclecia Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu oraz Ojcu Św. Janowi Pawłowi II - jako największemu lotniczemu pielgrzymowi świata. Punktuanie o godzinie 11-stej Prezes AKJ - Stanisław Tołwiński rozpoczął uroczystość następującymi słowami:
Stajemy tu na lotnisku Kętrzyn Wilamowo już po raz 15-sty przed obeliskiem Ekscelencji by kultywować pamięć o Tobie i Twoim dorobku dla Polski i Polaków - czasami zagubionych w mrocznej rzeczywistości minionych czasów .
Ojcze Święty - Janie Pawle II!
Najznakomitszy lotniczy pielgrzymie Świata, rodem z Polski! Już po raz 11-sty jesteśmy zgromadzeni przed obeliskiem upamiętniającym Waszą Świętobliwość by współczesnym i następnym pokoleniom utrwalać Twój niezwykły dorobek intelektualny i moralny dla ludzkości.
Stoimy tu zgromadzeni z okazji Dni Pamięci ... Wielkich Polaków, godnych zachowania w naszych sercach i umysłach, z których Polska i każdy Polak, może być dumny.
Miedzy innymi z tego powodu nadajemy zawsze uroczystości wyjątkowy charakter, z należnymi wyjątkowym osobom akcentami symboli narodowych!
Proszę więc dowódcę kompanii honorowej z 15 GBZ o przeprowadzenie ceremonii podniesienia Flagi Państwowej".
Przeprowadzenie podniesienia Flagi Państwowej przy akompaniamencie Hymnu Państwowego w wykonaniu Orkiestry Wojsk Lądowych nadało uroczystości wyjątkowy charakter.
W dalszej części uroczystego apelu, w imieniu Komitetu Organizacyjnego zabrał głos Ksiądz Kanonik dr Kazimierz Żuchowski - Proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki w Karolewie i V-ce Dziekan Dekanatu w Kętrzynie, wprowadzając zgromadzonych w istotę obchodów "Dni Pamięci...". Na zakończenie powitał wielu znakomitych gości uroczystości, w tym szczególnie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, Arcybiskupa Seniora Edmunda Piszcza, Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego - Koadiutora Metropolity Warmińskiego, delegacje samorządów, duchowieństwo, poczty sztandarowe, wszystkich uczestników uroczystości.
W imieniu władz samorządowych bardzo wzruszająco głos zabrał Marszałek Gustaw Marek Brzezin poświęcając całą wypowiedż imiennikom uroczystości, podnosząc istotę sensu kultywowania pamięci o Stefanie Kardynale Wyszyńskim i Ojcu Św. Janie Pawle II.
Zamykając etap wystąpień inaugurujących Apel Pamięci przy obeliskach, Stanisław Tołwiński - Prezes AKJ odczytał listy skierowane do uczestników uroczystości:
Stanisława Kardynała Dziwisza - Metropolity Krakowskiego,
Arcybiskupa Wojciecha Ziemby - Metropolity Warmińskiego i
Biskupa Romualda Kamińskiego - Biskupa Pomocniczego Diecezji Ełckiej.
Po tych wystąpieniach i odczytaniu okolicznościowych listów nastąpiło składanie wieńców pod obeliskami Prymasa Tysiąclecia i Ojca Świętego Jana Pawła II. Po ostatniej delegacji (z AKJ) składającej kwiaty stawiającej przy obeliskach znicze został odczytany przez Panią Porucznik z 15 GBZ Apel Pamięci ... . Finalnym akcentem tego hołdu pamięci była salwa honorowa w wykonaniu Kompanii Honorowej z 15 GBZ.
Na dalszą część uroczystości zgromadzonych przy obeliskach zaproszono do hangaru lotniczego gdzie odbyła się Polowa Msza Święta celebrowana przez wielu duchownych pod przewodnictwem Arcybiskupa Edmunda Piszcza i Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. Specjalna dekoracja, poczty sztandarowe i atmosfera uroczystej Mszy Świętej w muzycznej oprawie chóru z Kościoła Św. Katarzyny oraz orkiestry wojskowej z Giżycka , powoduje szczególne - niezapomniane przeżycia dla jej uczestników.
A po zakończeniu Mszy Św. Arcybiskup Edmund Piszcz pobłogosławił jadło (czyli specjalny chleb i bigos) przygotowane na wspólny poczęstunek z wojskowej kuchni, umilany akcentami muzycznymi Orkiestry Wojskowej z Giżycka.
Jako organizatorzy jubileuszowych uroczystości, jeszcze raz dziękujemy wszystkim przybyłym na obchody Dnia Pamięci ... ale również i tym dzięki których wsparciu mogliśmy jak najlepiej wywiązać się z obowiązków organizatora. Lista należnych podziękowań jest pokażna i była prezentowana podczas uroczystości.
A więc do zobaczenie na kolejnych już Dniach Pamięci ... , w 2016 roku!
Zarząd AKJ
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.