[ 2015.05.04 ] Skończył się lotniczo - militarny weekend na Mazurach!
W dniu 01 maja na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo wydarzenia tradycyjnej Wojskowej Majówki były atrakcją dla uczestników jak i obserwatorów pokazów , konkursów oraz wspólnych inicjatyw edukacyjno - promocyjnych.
Majówkę na cześć wyjątkowych państwowych rocznic (1, 2 i 3 maja) rozpoczęliśmy uroczystym apelem i podniesieniem flagi państwowej . Ceremonię wojskową podniesienia flagi przeprowadził dowódca Kompani Honorowej, stosownie do dyspozycji prowadzącego uroczystość - Prezesa AKJ. Kilka słów okolicznościowych refleksji i wystąpień gości oraz omówienie programu najważniejszych atrakcji przygotowanych na lotnisku Ketrzyn Wilamowo, zakończyło uroczysty apel.
Następnie Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawa zaprezentowała specjalny koncert w ramach specjalnej musztry z dynamicznym przemieszczaniem się po płycie, przed hangarem lotniczym a następnie Kompania Honorowa zadziwiała pokazem bardzo efektownej musztry paradnej, przy własnym - wyćwiczonym podkładzie muzycznym.
A na płycie lotniska ... można było podziwiać różnorodną ekspozycję sprzętu wojskowego gdzie zarówno starsi jak i młodsi z pewnością znaleźli coś dla siebie. Niestety przygotowani do skoków żołnierze 9 Pułku Rozpoznawczego (z dowódcą płk Tomaszem Łyskiem) i wzbudzający zainteresowanie publiczności , nie mieli okazji zaprezentować się w skokach spadochronowych. Mimo kilkakrotnego zajmowania miejsca w samolocie AN-2, w wyniku zmiennych przeciwności pogodowych, swoją demonstrację skończyli na zaprezentowaniu publiczności pełnego ubioru skoczka oraz procedurę sprawdzenia skoczków przed zajęciem miejsca w samolocie. Uwagę publiczności przyciągnęła inscenizacja przeprowadzona przez 9.PSK w Grajewie przedstawiająca wydarzenia z września 1939 roku, które miały miejsce podczas walk obronnych w okolicy wsi Domanowo. Szczególnie na młodzieży kanonada strzałów i dynamicznie zmieniając się akcja inscenizowanej walki zrobiła wrażenie.
Drugiego dnia lotnisko głównie opanowali entuzjaści bezzałogowych statków powietrznych. Pewnym wydarzeniem były pierwsze w Polsce wyścigi - zawody o tytuł Mistrza MSD’15 Race Copter Challenge. Zawodnicy mieli okazję wykazać się swoimi wyjątkowymi umiejętnościami. Nie było łatwo! Ponieważ warunki pogodowe stwarzały im dodatkowe utrudnienia. Tym bardziej byli podziwiani za swoje umiejętności a finalistom tych zawodów i szczególnie Krzysztofowi Chartanowiczowi - Mistrzowi MDS’15 gratulujemy. Słowa gratulacji podziękowań należą się również Maciejowi Matyjasiakowi - pomysłodawcy, organizatorowi i sędziemu głównemu zawodów oraz Michałowi Roguskiemu - kierownikowi tych bardzo widowiskowych zawodów.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią przez dwa dni (1-2.05.2015 r.) odbywały się statyczne i dynamiczne prezentacje dronów przygotowane prze różnych wystawców ( z ITWL na czele), pokaz edukacyjny montażu bezzałogowych statków powietrznych.
Podczas panelu informacyjno -dyskusyjnego (bardzo popularnego sympozjum )można było pozyskać wiele informacji o przepisach używania DRONÓW, dotychczasowych dokonaniach badawczych i techniczno-produkcyjnych na rzecz bezzałogowych statków powietrznych, jak i o przyszłości tej nowej dziedziny lotnictwa XXI wieku. W trzecim dniu najbardziej wytrwali entuzjaści - operatorzy DRONÓW skorzystali z możliwości treningu w wolnej przestrzeni lotniska Ketrzyn Wilamowo. Już z pewnego dystansu, po zakończeniu Mazury Drone Show 2015 , dziękujemy Panu Piotrowi Ołowskiemu - Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego za Honorowy Patronat tej pierwszej tego typu imprezy a wystawcom za podjęcie naszego zaproszenia. W najbliższym czasie jeszcze o MDS’15 i uczestnikach prezentacji napiszemy kilka słów szczegółowszych informacji.
Już dziś zapraszamy za rok.
Zarząd AKJ
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.