[ 2015.05.04 ] Skończył się lotniczo - militarny weekend na Mazurach!

W dniu 01 maja na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo wydarzenia tradycyjnej Wojskowej Majówki były atrakcją dla uczestników jak i obserwatorów pokazów , konkursów oraz wspólnych inicjatyw edukacyjno - promocyjnych.

Majówkę na cześć wyjątkowych państwowych rocznic (1, 2 i 3 maja) rozpoczęliśmy uroczystym apelem i podniesieniem flagi państwowej . Ceremonię wojskową podniesienia flagi przeprowadził dowódca Kompani Honorowej, stosownie do dyspozycji prowadzącego uroczystość - Prezesa AKJ. Kilka słów okolicznościowych refleksji i wystąpień gości oraz omówienie programu najważniejszych atrakcji przygotowanych na lotnisku Ketrzyn Wilamowo, zakończyło uroczysty apel.

Następnie Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawa zaprezentowała specjalny koncert w ramach specjalnej musztry z dynamicznym przemieszczaniem się po płycie, przed hangarem lotniczym a następnie Kompania Honorowa zadziwiała pokazem bardzo efektownej musztry paradnej, przy własnym - wyćwiczonym podkładzie muzycznym.

A na płycie lotniska ... można było podziwiać różnorodną ekspozycję sprzętu wojskowego gdzie zarówno starsi jak i młodsi z pewnością znaleźli coś dla siebie. Niestety przygotowani do skoków żołnierze 9 Pułku Rozpoznawczego (z dowódcą płk Tomaszem Łyskiem) i wzbudzający zainteresowanie publiczności , nie mieli okazji zaprezentować się w skokach spadochronowych. Mimo kilkakrotnego zajmowania miejsca w samolocie AN-2, w wyniku zmiennych przeciwności pogodowych, swoją demonstrację skończyli na zaprezentowaniu publiczności pełnego ubioru skoczka oraz procedurę sprawdzenia skoczków przed zajęciem miejsca w samolocie. Uwagę publiczności przyciągnęła inscenizacja przeprowadzona przez 9.PSK w Grajewie przedstawiająca wydarzenia z września 1939 roku, które miały miejsce podczas walk obronnych w okolicy wsi Domanowo. Szczególnie na młodzieży kanonada strzałów i dynamicznie zmieniając się akcja inscenizowanej walki zrobiła wrażenie.

Drugiego dnia lotnisko głównie opanowali entuzjaści bezzałogowych statków powietrznych. Pewnym wydarzeniem były pierwsze w Polsce wyścigi - zawody o tytuł Mistrza MSD’15 Race Copter Challenge. Zawodnicy mieli okazję wykazać się swoimi wyjątkowymi umiejętnościami. Nie było łatwo! Ponieważ warunki pogodowe stwarzały im dodatkowe utrudnienia. Tym bardziej byli podziwiani za swoje umiejętności a finalistom tych zawodów i szczególnie Krzysztofowi Chartanowiczowi - Mistrzowi MDS’15 gratulujemy. Słowa gratulacji podziękowań należą się również Maciejowi Matyjasiakowi - pomysłodawcy, organizatorowi i sędziemu głównemu zawodów oraz Michałowi Roguskiemu - kierownikowi tych bardzo widowiskowych zawodów.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią przez dwa dni (1-2.05.2015 r.) odbywały się statyczne i dynamiczne prezentacje dronów przygotowane prze różnych wystawców ( z ITWL na czele), pokaz edukacyjny montażu bezzałogowych statków powietrznych.

Podczas panelu informacyjno -dyskusyjnego (bardzo popularnego sympozjum )można było pozyskać wiele informacji o przepisach używania DRONÓW, dotychczasowych dokonaniach badawczych i techniczno-produkcyjnych na rzecz bezzałogowych statków powietrznych, jak i o przyszłości tej nowej dziedziny lotnictwa XXI wieku. W trzecim dniu najbardziej wytrwali entuzjaści - operatorzy DRONÓW skorzystali z możliwości treningu w wolnej przestrzeni lotniska Ketrzyn Wilamowo. Już z pewnego dystansu, po zakończeniu Mazury Drone Show 2015 , dziękujemy Panu Piotrowi Ołowskiemu - Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego za Honorowy Patronat tej pierwszej tego typu imprezy a wystawcom za podjęcie naszego zaproszenia. W najbliższym czasie jeszcze o MDS’15 i uczestnikach prezentacji napiszemy kilka słów szczegółowszych informacji.

Już dziś zapraszamy za rok.

Zarząd AKJ








strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt