[ 2012.10.06 ] Ku czci wielkich Polaków!

W poranek i przedpołudnie 6 października br. na lotnisku Wilamowo dało się zauważyć nietypowe poruszenie wywołane szczególnymi okolicznościami. Przygotowaniami do wyjątkowych uroczystości. Nie mylić ze zwykłymi kalendarzowymi imprezami AKJ. To finał przygotowań uroczystości organizowanych z okazji "Dni Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II. To już po raz dwunasty ta patriotyczno - religijna uroczystość na lotnisku Wilamowo została poświęcona pamięci Prymasa Tysiąclecia.

Uroczystość jest symbolicznym nawiązaniem do okoliczności odlotu z naszego lotniska Prymasa Wyszyńskiego (jako więźnia stanu), samolotem w ramach przymusowej podróży z jednego miejsca internowania (w Stoczku Klasztornym) do kolejnego w rejonie Prudnika Śląskiego. A było to 6 października 1954 roku o godzinie 13 00 , kiedy samolot Prymasa ze strażnikami wystartował z lotniska po Kętrzynem.

Nawiązując do tego wydarzenia ,od 12 lat zawsze w sobotę najbliższą daty 6 października , czcimy na lotnisku pamięć Stefana Kardynała Wyszyńskiego . Po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II uroczystość przybrała nazwę "Dni Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II" oraz do obchodów Dni Pamięci … włączył się Stoczek Klasztorny, wzruszającymi uroczystościami w przeddzień.

W tym roku pierwszą oznaką rozpoczęcia zbliżających się uroczystości na lotnisku było rozstawienie o 12 30 warty honorowej żołnierzy z 15 GBZ przy obeliskach Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Pełna gotowość o 12 50! Na placu przed obeliskami zajęły miejsca : Orkiestra Wojskowa, Kompania Honorowa, Poczty Sztandarowe , młodzież ze szkół których bohaterami są Jan Paweł II i Stefan Kardynał Wyszyński oraz reprezentacje społeczności lokalnej .

Punktualnie o godzinie 13 00 (godzinie startu samolotu przed laty) rozpoczęto Uroczysty Apel. Na ceremonie Apelu złożyło się podniesienie flagi państwowej w rytm muzyki hymnu państwowego, wystąpienie merytoryczne w imieniu Komitetu Organizacyjnego wygłoszone przez Księdza Kanonika dr Kazimierza Żuchowskiego, powitanie uczestników i honorowych gości uroczystości , złożenie kwiatów oraz wiązanek przez delegację pod obeliskami bohaterów tytularnych uroczystości.

Ostatnim akcentem pierwszej części uroczystości był Apel Pamięci odczytany przez ppor. Dianę Zatylną i zakończony uczczeniem przez żołnierzy 15 GBZ salwą honorową.

Druga część uroczystości jako Liturgia Słowa Bożego odbyła się w hangarze lotniczym. Głównym celebrantem (w asyście wielu duchownych) tej części uroczystości był Ksiądz Infułat Adolf Setlak.

W otoczeniu samolotów, z chórem Kościoła Św.Katarzyny usytuowanym pod skrzydłem PZL 104 WILGA, orkiestrą wojskowa , w asyście kompani honorowej i pocztów sztandarowych, czas Liturgii … jak i modlitwy za Wybitnych imienników uroczystości upłynął we wzruszającej atmosferze i niespodziewanie .Elementy nabożeństwa z pięknie śpiewającym chórem, akcenty wojskowej asysty (orkiestry , kompani honorowej) i z głębokim przesłaniem homilia okolicznościowa Księdza Infułata stanowiły ważny element drugiej części obchodów Dni Pamięci …

Dla osób , które szczególnie po raz pierwszy uczestniczyły w naszych uroczystościach, było to wyjątkowo zaskakujące przeżycie. Nie pretensjonalna forma uroczystości ,prosta w wyrazie a jednak zawsze niezwykle refleksyjna dla każdego.

Po strawie duchowej zainicjowanej nabożeństwem, nastąpił moment wzmocnienia ciała degustacją specjalnie przygotowanego bigosu. Przed rozpoczęciem konsumpcji Ksiądz Infułat Adolf Setlak pobłogosławił wielki bochen chleba (dedykowany na Dni Pamięci…) i przygotowany bigos. Symboliczne częstowanie uczestników uroczystości kromkami ukrojonego chleba przez Księdza Infułata dało sygnał do wspólnej biesiady . Ponieważ na dworze padał deszcz ,wazy z gorącym bigosem wniesiono na stoły Tawerny Awiatorów, wokół których kłębiło się mnóstwo osób. Głównie młodzieży ale i nie tylko!

Tym akcentem program uroczystości zaplanowany na lotnisku został zrealizowany w pełni mimo deszczowej aury. Kolejne uroczystości zostały zapowiedziane dnia 4.10.2013 r. w Stoczku Klasztornym a na lotnisku Wilamowo w dniu 5 października 2013 r. W przyszłym roku będzie okrągła rocznica uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego. To już będzie 60 lat od tej haniebnej dla ówczesnych władz państwowych daty.

A więc do zobaczenia na przyszłorocznych uroczystościach! Zapraszamy do Stoczka Klasztornego! Zapraszamy na lotnisko Kętrzyn Wilamowo! Zapraszamy do obejrzenia (poniżej) galerii zdjęć z przebiegu tegorocznych uroczystości!

Stanisław Tołwiński


 








strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt