[ 2012.04.12 ] Ełk zabiega ... o uruchomienie w swoim rejonie lotniska!!!
Takim znaczącym symptomem zamiarów bardzo dynamicznie funkcjonującego i otwartego na wyzwania XXI wieku Prezydenta Miasta Ełk jest przystąpienie miasta do nowatorskiego programu "Odlotowej Polski Wschodniej". Program "Odlotowa Polska Wschodnia", którego partnerami są Ełk, Krosno i Chełm zakłada budowę i modernizację lotnisk oraz ew. utworzenie oferty dla przemysłu lotniczego. Więcej informacji o programie, zainteresowanym rekomendujemy tekst na portalu dlapilota.pl
Z tak wyrazistego zaangażowania się władz Miasta Ełk niezwykle się ucieszyłem. Od lat czynie wiele zabiegów dla systematycznego rozwoju infrastruktury lotniczej Warmii i Mazur. Popularyzuje istniejące lotniska i lądowiska m.in. organizując "Międzynarodowe Rajdy po Lotniskach Warmii i Mazur. W tym roku będzie to już piąta edycja rajdów, zaplanowana w dniach 8-10.06.2012. Wiadomość o konkretnych planach Prezydenta Ełku jest w pewnym sensie urzeczywistnieniem założeń naszej (Aeroklubu Krainy Jezior) akcji "Lotnicze Mazury". Pan Prezydent pamiętając o naszym/moim zaangażowaniu w tworzenie infrastruktury lotniczej regionu, zaprosił mnie do współdziałania na rzecz lotniczej wizji Ełku i regionu ełckiego. Jak na początek dokonaliśmy w dniu 11 kwietnia br. wizję lokalną terenów w okolicach Pisanicy k/Ełku, możliwych do zagospodarowania na przyszłe lotnisko.
Na zdjęciu powyżej zrobionym, na terenie przyszłego lotniska, od lewej Prezydent Tomasz Andrukiewicz (z segregatorem w ręku), Andrzej Bezdziecki – Wójt Gminy Kalinowo (samorządowy gospodarz terenów), Stanisław Tołwiński – Prezes AKJ oraz Stefan Węgłowski – Przewodniczący Rady Miasta EŁK.
Okazany teren jest byłym lądowiskiem wykorzystywanym przez Niemców oraz w czasach powojennych służył przez wiele lat potrzebom AGROLOTNICZYM. Duży i płaski teren dający przestrzeń w linii prostej dla pasa startowego nawet 1900 m, jest w zupełności satysfakcjonujący. Mnie się podobał i biorąc pod uwagę w pobliżu trasę nazywaną VIABALTICA jest terenem niezwykle perspektywicznym dla powiązań infrastruktury komunikacyjnej. Na terenie jest również obiekt który przy niewielkich kosmetycznych pracach (głównie bram i elewacyjnych) mógłby prawie od zaraz służyć za hangar dla samolotów. To bardzo duży plus na początek! Natomiast przygotowanie terenu dla lądowiska nie powinno sprawić wielu problemów i jeżeli zapał władz Miasta Ełk oraz Gminy Kalinowo zostanie utrzymany to pierwsze samoloty mogłyby już lądować w przyszłym roku.
Wizja, wizją ale z wielką satysfakcją patrzyłem na autentyczne zaangażowanie Pana Prezydenta Miasta Ełk - Tomasza Andrukiewicza i gotowość do bardzo konkretnego współdziałania Wójta Gminy Kalinowo Pana Andrzeja Bezdzieckiego. Oczywiście współdziałania na rzecz wykorzystania możliwości programu "Odlotowa Polska Wschodnia" dla zrealizowania nadarzającej się możliwości przygotowania, rozwojowej infrastruktury lotniczej. Jestem gotów całym sercem i swoim doświadczenie wesprzeć inicjatorów lotniska k/Ełku, jeżeli tylko będzie taka potrzeba a Pan Prezydent mnie zaprosi do dalszej współpracy.
Warto również podkreślić, że Miasto Ełk tak jak Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Miasto Giżycko od tego roku jest zainteresowane wspieraniem lotniczych inicjatyw Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Pan Prezydent Tomasz Andrukiewicz jeszcze nieoficjalnie zapewnił, Miasto Ełk będzie partnerem Mazury AirShow 2012 a w wyniku naszego porozumienia, dnia 3 sierpnia na jeziorze (wodnosamoloty) i nad jeziorem Ełckim planujemy pewien prolog inicjacji pokazów lotniczych przed mieszkańcami Ełku. Będzie to również okazja do zaproszenia mieszkańców - entuzjastów lotnictwa z Ełku na pełen program pokazów lotniczych Mazury AirShow 2012 w dniach 4 i 5 sierpnia nad jeziorem Niegocin.
Panie Prezydencie! Tak trzymać !!!
Stanisław Tołwiński
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.