[ 2011.10.11 ] Epilog ... rywalizacji wyborczej Prezesa AKJ o mandat do Senatu w okręgu 87
W dniu 4 pażdziernika w aktualności podpisanej przez Adama Dzięcioła – Dyrektora AKJ pod tyt. "Nasz kandydat do Senatu" ukazała się zapowiedź mojej rywalizacji o mandat Senatora w okręgu 87 obejmującym najważniejsze powiaty Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Ponieważ nie chce tej wiadomości pozostawić bez informacji o efektach zabiegów wyborczych, postanowiłem całe wydarzenie wyborcze skwitować tekstem osobistej refleksji. Jakie były moje motywy udziału w wyborach, zostały w miarę szeroko przedstawione na stronie www.stanislawtolwinski.pl,na która można zajrzeć by sobie przypomnieć istotę zabiegów o mandat Senatora.
Miniona niedziela zakończyła okres moich intensywnych osobistych i elektronicznych kontaktów z wyborcami. W oczekiwaniu na wyniki poziomu akceptacji wyborczej nastąpiła chwila wytchnienia ale i różnych refleksji. Takich m.in. czy zrobiłem wszystko by mnie dobrze zrozumiano? Czy można było jeszcze coś więcej uczynić w tak krótkim czasie od decyzji (która zapadła dopiero 15 sierpnia) kandydowania do Senatu?Czy wyborcy zauważą inną potrzebę dokonywania wyborów w nowej formule okręgów jednomandatowych?
Na wynik akceptacji wyborczej oczekiwałem zrelaksowany po wyjątkowo udanych patriotyczno-obywatelskich uroczystościach z okazji "Dni Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II", organizowanych z mojej inicjatywy już po raz 11-sty (w ostatnią sobotę) na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.
W poniedziałkowy poranek gdy szykowałem samolot na przelot z Kętrzyna do Warszawy dotarła do mnie wiadomość o wstępnych wynikach głosowania w moim okręgu wyborczym. Przyjąłem bez zdziwienia bo jak bym oczekiwał takiego rozstrzygnięcia. Wybór ponownie Senatorem Marka Konopki promowanego przez PO nie był dla mnie zaskoczeniem. Już we wszystkich wcześniejszych rozważaniach mówiłem, że logo PO będzie miało istotne znacznie i wielu wyborców nie będzie się trudziła analizowaniem wartości poszczególnych kandydatów. Trochę to rozmija się z ideą okręgów jednomandatowych w których wyborcy powinni ważyć atuty - wartość dokonań i możliwości kandydatów a nie ich przynależność partyjną. Takiego mechanizmu podejścia do oceny kandydatów trzeba się jednak uczyć i pewnie kiedyś nadejdzie czas gdy nasza demokracja będzie na tyle dojrzała aby w emocjach wyborczych również ważyć wartości osobowe a nie tylko partyjne.
Odrębną sprawą jest zastanowienie się ... czy jest potrzebny Senat który jest odbiciem układu partyjnego z Sejmu? Czy nie należało zastanowić się nad apelem Unii Prezydentów lansujących ideę pod hasłem "Obywatele do Senatu"? W tym apelu Prezydentów przecież była głęboka myśl warta szerszego rozważenia przez wyborców! Ja w pełni podzielam założenia Unii Prezydentów, że Senat powinien być niezależny od układów i nacisków partyjnych a w składzie Senatu niezależni Senatorowie. Senatorowie mający na swym koncie samodzielne dokonania a nie reputację partyjną!
To tylko chwila gorących rozważań, niekoniecznie wszystkich przekonywujących ale sadzę, że potrzebnych.
A teraz już tylko o wynikach wyborów w moim okręgu obejmującym powiaty: kętrzyński, mrągowski, piski, giżycki, węgorzewski, gołdapski, olecki i ełcki. Oddano 122 153 ważne głosy z których 17 374 osoby (14.22%) akceptowało moją kandydaturę w wyniku czego był to wynik trzeci na sześciu kandydatów. Pierwszą lokatę uzyskał ilością 43 717 głosów Marek Konopka (PO) a druga Krzysztof Hecman (PSL) uzyskując 24 644 głosy.
Mając świadomość tak licznego dla mnie wsparcia wyborców, pragnę bardzo serdecznie podziękować dla wszystkich którzy poparli moją kandydaturę stawiając odpowiedni znak przy moim nazwisku na karcie do głosowania. To poparcie zobowiązuje mnie do dalszych działań wspierających promowanie Mazur ale i wpływania na rozwój infrastruktury lotniczej, dostępnej dla General Aviation. Proszę wobec tego przyjąć moje zapewnienie o dalszej aktywnej i skutecznej pracy dla Mazur. Udział w wyborach do Senatu miał tylko wzmocnić pozycję w rozmowach i działaniach wynikających z moich pasji ale ważnych dla międzynarodowej przyszłości komunikacyjnej z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Była to również bardzo pouczająca przygoda poznawania wielu jeszcze nieznanych w regionie problemów. Jestem przekonany że zawarte znajomości i poznane nowe możliwości będą mnie inspirowały do nowych wyzwań społecznych.
Wielkie słowa podziękowania należą się dla Komitetu Wyborczego Wyborców Obywatel z Mazur w Ponadpartyjnym Senacie który mnie zgłosił do rywalizacji wyborczej i pod przewodnictwem Wiesława Pietrzaka kierował ekspresową kampanią wyborczą. Czuję się również zobowiązany wobec członków Komitetu Wsparcia a nim szczególnie wobec Tadeusza Sznuka, kolegów z AKJ (Adama D. i Henryka Sz.), pełnomocników, moich codziennych asystentów wyborczych (Tadeusza B.i Adama M.) oraz wielu osób bezinteresownie mnie wspomagających w okresie prowadzonej kampanii. Zwracając się do tych wszystkich osób bardzo proszę, przyjmijcie tą drogĄ moje szczere podziękowania za Waszą radę, pomoc i obecność ze mną w okresie przedwyborczym. Jestem i będę do Waszej dyspozycji nie tylko dziś ale i w przyszłości! Z całą pewnością to co wspólnie uczyniliśmy podczas kampanii wyborczej, na pewno zaprocentuje w dalszych działaniach Aeroklubu Krainy Jezior i moich osobistych na rzecz rozumienia potrzeb tworzenia i rozwoju infrastruktury lotniczej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
Z wyrazami szacunku dla wszystkich osób które okazały mnie życzliwość !
Stanisław Tołwiński
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.