[ 2011.10.16 ] Kalendarzowe zakończenie sezonu imprez!
Zgodnie z kalendarzem naszych (AKJ) imprez - 08-09 października to zaplanowany "Epilog – zakończenie sezonu imprez na lotnisku". Jak już we wcześniejszej informacji sygnalizowaliśmy, 8 października odbyła się wielka i bardzo podniosła uroczystość patriotyczno-obywatelska z akcentami religijnymi pod nazwą "Dni Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II" realizowana już 11-ty raz ,która istotnie zdominowała wrażenia jesiennych wydarzeń na lotnisku.
Natomiast niedzielny dzień (9.10.11) – wyborów do Sejmu i Senatu – poświęciliśmy (oczywiście po obecności przy urnach w komisjach wyborczych) na wykonanie kilku lotów z osobami wyróżnionymi (nagrodzonymi w różnych konkursach) nad piękna Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Wrażenia osób nagrodzonych lotami trasą nad Sztynortem, Węgorzewem, Giżyckiem, Mikołajkami i Rynem są trudne do opisania w krótkiej naszej notce. Warto jednak sobie wyobrazić widok mieniącej się wody (w zależności od fragmentu naświetlenia słonecznego lub zakrycia słońca przez pędzące po niebie chmury) i jesienny koloryt złocistych liści drzewostanu otaczającego jeziora. To był piękny niedzielny dzień i mnóstwo wrażeń u nowych entuzjastów lotnictwa a szczególnie w wyniku innego postrzegania uroków Mazur – z samolotu!
Natomiast we czwartek (13.10.) wolant samolotu Morane SP-FRZ "znalazł" się w pewnych dłoniach znakomitego pilota Tadeusza Sznuka (bardziej znanego jako radiowego dziennikarza, prowadzacego 1 z 10-ciu i komentatora Mazury AirShow) z którym postanowiliśmy wspólnie odwiedzić lotniska na Warmii i Mazurach – w pewnym sensie jako pożegnanie lotniczego sezonu ale i pięknych Mazur. Nie wszędzie gdzie planowaliśmy tego dnia udało się dotrzeć bo jeszcze na przeszkodzie znalazły się spływające z Kaliningradu na Mazury groźne CB-ki. Mając w pamięci zasadę – bezpieczeństwo najważniejsze – rezygnując z rywalizacji z niebezpiecznymi CB-kami, odwiedziliśmy tylko Dajtki i Gryźliny a przed powrotem do Warszawy na Babice zawitaliśmy na piękne leśne lotnisko Grądy koło Ostrowii Mazowieckiej, by porozmawiać o naszych (AKJ) przygotowaniach do przyszłorocznych rajdów lotniczych po Warmii i Mazurach.
Dzisiaj (w sobotę 15.10.11.) wspólnie z Henrykiem Szalińskim (wiceprezesem AKJ) zrobiliśmy lotniczy zwiad na terenem planowanego lotniska Gołdap Botkuny. Po ostatnich rozmowach w Gołdapi z udziałem Burmistrza Gołdapi Marka Mirosa i Wicedyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych (z Suwałk) powstały poważne przesłanki dla utworzenia i to już w 2012 roku lotniska pod Gołdapią.
Jeżeli tak się stanie, to już w lipcu 2012 roku, wspólnie z Burmistrzem Gołdapi zaprosimy lotniczą brać na wyjątkowy Zlot samolotów z kraju i zagranicy a zaplanowany ... na lądowisku Gołdap Botkuny. By zoriętować się jak wygląda obecnie teren zarezerwowany na lotnisko Botkuny zamieszczamy poniżej kilka zdjęć z lotniczego zwiadu.
Jak widać z tych powyższych informacji wprawdzie sezon imprez tegorocznych się skończył ale w AKJ już pracujemy nad planami imprez oraz lotniczych działań w 2012 roku. Niedługo na naszej stronie opublikujemy kalendarz imprez a w nim będą nowe - ciekawe propozycje dla wielu entuzjastów lotniczej turystyki. Przy okazji tych kilku słów o ostatnich akordach lotniczych sezonu 2011, pragnę osobiście podziękować wszystkim za liczne dowody życzliwości dla AKJ, osobiste zaangażowanie wielu wspaniałych osób w realizacje naszych kalendarzowych imprez i wszystkich naszych inicjatyw lotniczych.Miło nam jest mieć świadomość że nasz trud kreowania nowej formy turystyki spotkał się z uznaniem Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Aeroklub Krainy Jezior za rajdy lotnicze otrzymał specjalne wyróżnienie określone jako "Produkt Turystyczny Roku 2011". Ciesząc się z tego wyróżnienia pisaliśmy o tym dowodzie uznania już w aktualności z 30 września. Korzystają z dzisiejszej pisemnej wypowiedzi, chciałbym to jeszcze raz podkreślic, że stało się to dzięki i niewątpliwym wysiłkiem wielu osób zaangażowanych w działalność AKJ.
Z wyrazami uznania i wdzięczności za wsparcie,
Stanisław Tołwiński
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.