[ 2011.09.10 ] Z misją "Mazury Cud Natury" na Litwie! Rajd samolotów z Polski po lotniskach Litwy realizowany z tradycyjna konsekwencja!!!
Kiedy w Ponevezys zasiadam do pisania krótkiej informacji z Rajdu po lotniskach Litwy, jest juz bardzo póżny wieczór (23:30) a właściwie końcowe minuty intensywnej w zdarzenia soboty. To koniec drugiego dnia Rajdu po lotniskach naszych lotniczych przyjaciół, Litwinów. Tym razem z misją "Mazury Cud Natury" bo już niedługo kończy się głosowanie w plebiscycie na 7 Cudów Świata.
Ale zreasumujmy zdarzenia rajdowe od początku. Zgłosiło się 18 załóg ale udział w Rajdzie bierze tylko 12samolotów z Polski a nimi przybyło na Litwę 30 osób. Pozostałe zgłoszone samoloty nie były (w związku z warunkami meteorologicznymi) w stanie dotrzec do Kętrzyna w wyznaczonym terminie, przed zaplanowanym wylotem. Już w Druskiennikach do naszych załóg dołączyły również samoloty litewskie. W swym dwudniowym dorobku mamy odwiedzenie Druskiennik (w tym 11 dni temu otwarta Snow Arena),lądowanie w Pociunai (pływanie statkiem po Niemnie, zwiedzenie Birżstonas) i długi wieczór w Tawernie lotniska Pociunai.
Na sobotę Algimentas (Dyrektor Kauno Aeroklubas i nasz litewski lider Radju) zaplanował Moletai, Birzai i Istra k/Ponevesys. Jednak dziń zaczęliśmy bardzo wcześnie (już o godz. 06:00 w autobusie) od niezwykle oryginalnego targu w Prenai. Ja ten targ znałem już z wcześniejszych wizyt ale na pozostałych uczestnikach zrobił wrażenie przypominając sceny filmowe jak z lat 20-tych. Obfitość oferty od ciepłego mleka, wyjątkowo smacznych serów, śmietany i dorodnych jaj po olbrzymie połacie wędlin solonych, suszonych i wędzonych. Ten widok niektórych wprawił w zakłopotanieCo kupić by samemu ucieszyć swoje podniebienie? Które kupować na prezent dla rodziny i przyjaciół w kraju? Niezwykle cennym przewodnikiem i doradcą kupujących okazał się Algimentas, stały bywalec piątkowo-sobotnich targów. Zakupy się udały! Wszyscy po godzinnym porannym wypadzie do Prenai wrócili na Lotnisko Pociunai wyjątkowo zadowoleni i lekko objuczeni litewskimi wyrobami.
Śniadanie zjedliśmy w lotniskowej Tawernie i wyczekiwanie na dobry komunikat meteo dla trasy do Moletai. Nie najlepsze warunki na trasie przelotu do Moletai spowodowały wstępnie zawieszenie wylotu a po naradzie dowódców samolotów zmieniono plany. Najpierw Kowno by dotankować samoloty i przeczekać do momentu poprawy podstawy chmur by dalej polecieć bezpośrednio na Lotnisko Birżai. Tak też uczyniliśmy!
A w Birżai niespodzianka! Bez uprzedzenia pilotów zorganizowano lądowanie na celność. Mimo widocznego zaskoczenia najwyżej 1 miejsce zajął Roman Geldarski (SP- YAS) - weteran naszych Rajdów, 2-gie miejsce kętrzyński AN-2 (SP-KTK) pilotowany przez Jerzego Kwiecińskiego - Komandora Seniora Rajdu, a 3-cie miejsce załoga z Radomia (SP-KHF) - Mirodsław Danik i Jacek Osiński.
Czekającym autokarem w dużym tempie zwiedziliśmy atrakcje Birżai by jak najszybciej dolecieć do Istry gdzie czekały już zaplanowane lądowania na celność i nowe atrakcje przygotowane przez Algimentasa.
Rywalizacje w lądowaniu na celność tym razem wygrała załoga z Radomia (SP-KHF) z załogą Mirosławem Danikiem i Jackiem Osińskim, 2-gie miejsce wywalczyła Monika & Tomasz Płocke (D-EGDO) a trzecie załoga gospodarzy. Oficjalne powitanie, rozdanie, nagród, zwiedzanie Ponevezys oraz długowieczorne grillowanie zakończyło drugi dzień Rajdu.
Dziś juz czas na nocny odpoczynek bo niedzielny ranek pełen nowych wrażeń. Będą kolejne relacje!
Stanisław Tołwiński
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.