Już w środę 25 maja w godzinach wieczornych przybyli do Kętrzyna zaproszeni dziennikarze magazynów lotniczych z Europy. Wspólna kolacja, omówienie programu wizyty i miłe akcenty towarzyskie nadały wieczorowi specyficzną - przyjacielską atmosferę. Dni oficjalnej wizyty t.j. czwartek, piątek i sobota, goście Mazur oraz organizatorzy spędzili wyjątkowo aktywnie, realizując program bardzo napięty bo chcieliśmy pokazać jak najwięcej. Przez cały pobyt dziennikarzy pogoda była "lotna" a słońce łaskawe więc program pobytu był realizowany bez żadnych zmian.
W czasie obecności dziennikarzy na Mazurach latając 4-ma samolotami odwiedziliśmy lądowiska Babięta, Mazury Residence k/Giżycka, Kikity, Gryzliny oraz lotniska w Elblągu, Olsztyn Dajtki, Szymany a miejscem wypadowym każdego dnia było lotnisko Kętrzyn Wilamowo.
Odwiedzając lotniska i lądowiska zrealizowaliśmy zamiar pokazania możliwości - potencjał istniejącej infrastruktury lotniczej Warmii i Mazur. W ekspresowym tempie zaprezentowaaliśmy również częśc najciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Co się na to złożyło?
W czwartek (26.05.) po wylądowaniu w Babiętach pływaliśmy kajakami przepiękną rzeką Krutynią, następnie zwiedzenie Klasztorku żeńskiego Starowierów w Wojnowie, interesujące spotkanie w Salonie Marion Donhoff w Gałkowie, rejs statkiem - Łabędzim Szlakiem i Węgorapą do Węgorzewa w którym zwiedzono Muzeum Kultury Ludowej.
Pierwszy dzień atrakcji turystycznych został zakończony zwiedzaniem XIII w. Zamku w Rynie oraz wspaniałą biesiadą rycerską - w strojach z odpowiedniej epoki.
Drugi dzień pobytu został przeznaczony na poznanie pochylni Kanału Elbląskiego, Starego Miasta w Elblągu, prezentacji dorobku i możliwości Aeroklubu Elbląskiego oraz nowego dla lotniczej turystyki miejsca jakim się znakomicie zapowiadają Kikity.
Sobota (27.05.) została przeznaczona na zwiedzanie "Wilczego Szańca", poznanie dorobku i oferty Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego, możliwości turystycznych okolic Gryżlin, zamierzeń portu lotniczego "Mazury" w Szymanach oraz kolejnej części Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich z miłym akcentem konsumpcyjnym w "Czarnym Łabedziu". Wieczór poświęcono na podsumowanie i pożegnalną - w uroczystej oprawie - kolację w "Majątku Wajsznory".
Niedzielny poranek (po śniadaniu) został poświęcony na wypracowanie wniosków ważnych dla dalszej popularyzacji (w międzynarodowym środowisku pilotów) Warmii i Mazury i istniejącej infrastruktury lotniczej. Z tego końcowego spotkania wynikała jednoznaczna, bardzo pozytywna przez naszych dziennikarskich gości ocena zrealizowanej prezentacji regionu. W podsumowaniu wrażeń uczestników wizyty studyjnej, z przyjemnością wysłuchaliśmy słów uznania dla dotychczas nieznanego szerzej w Europie potencjału infrastruktury lotniczej. Swoimi ocenami utwierdzili nas że wizyta przedstawicieli najważniejszych mediów lotniczych była potrzebna która z całą pewnością zaprocentuje upowszechnieniem akcji "Mazury Cud Natury" oraz oferty gospodarzy lotnisk i lądowisk Warmii i Mazur.
Wizytę mamy już "za sobą"! Oceniam ją wyjątkowo pozytywnie i z wielką nadzieją na przyszłość współpracy oraz jej istotne znaczenie dla rozwoju turystyki lotniczej na Warmię i Mazury. Zaproszenie dziennikarzy z Europy, to był bardzo dobry i niezwykle owocny pomysł! Z tej okazji należą się słowa uznania oraz podziękowania dla Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mzurskiego za akceptacje pomysłu lotniczo-dziennikarskiej inicjatywy.
Wizyta studyjna pt. "Latające Mazury" zrealizowano w ramach projektu "Kampania promocji turystycznej Warmii i Mazur" dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
Podziękowania za pomoc w zrealizowaniu wizyty należą się również Aeroklubowi Elbląskiemu, Aeroklubowi Warmińsko-Mazurskiemu a szczególnie Andrzejowi Wachowi (Mazury Residence), Michałowi Cedrońskiemu, Zygmuntowi Kuczyńskiemu (obaj reprezentujący Kikity), Marcinowi Stanowi (lądowiska w Babiętach i Mrągowie), Dariuszowi Mocko oraz ekipie Aeroklubu Krainy Jezior i Consor & Brokers Sp. z o.o.
Dla zilustrowania obecności dziennikarzy zagranicznych zamieszczamy poniżej obecnie tylko 6 zdjęć jako zapowiedż większej galerii dokumentującej przebieg wizyty.
Stanisław Tołwiński
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.