[ 2011.06.18 ] Mistrzu Akrobacji! Drogi Marku! Co się stało, że zawiódł Twój wielki kunszt i precyzja???
Nie mam zamiaru komentować wypadku który widziałem na własne oczy i do chwili obecnej nie mogę "dojść do siebie". Po powrocie na Lotnisko Kętrzyn Wilamowo i odstawieniu Morane do hangaru uznałem, że bez specjalnych środków nie będę mógł ochłonąc! Niestety jak na razie nawet dobrze zaopatrzony barek nie spowodował istotnego znieczulenia efektu dramatycznego obrazu tragicznego wypadku wspaniałego pilota, akrobaty i autentycznego pasjonaty różnorakiej aktywności lotniczej. Marku, kiedy piszę ten tekst, podawane są komunikaty o Twojej reanimacji. Chcę wierzyć że zabiegi lekarzy zostaną uwiecznione pełnym sukcesem przywrócenia Ciebie rodzinie, wielbicielom Twojego kunsztu i nam Twoim lotniczym przyjaciołom! Nie zawiedź nikogo z nas!
Niestety przed chwilą podano tragiczną wiadomość! Marek Szufa nie żyje!!! Bardzo współczuję rodzinie Marka! Tą drogą składam szczere kondolencje dla małżonki i Marka najbliższych. Oddaję również hołd pamięci wspaniałemu człowiekowi, pilotowi i przyjacielowi. Zawsze pozostaniesz w naszej pamięci!
Współczuję również organizatorom V Pikniku Lotniczego w Płocku! Wspaniałe widowisko lotnicze, świetnie przygotowane i w znakomitym miejscu. Finalny efekt pierwszego dnia Pikniku zdruzgotał olbrzymi wysiłek Prezesa i Zarządu Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej oraz wielkie wsparcie niezwykle życzliwych władz miasta Płock.
Pogrążony w wielkim żalu !
Stanisław Tołwiński
Msza i modlitwa za duszę Marka, odprawiona w Kętrzynie!
W kilkanaście godzin od wiadomości o śmierci Marka Szufy, w niedzielny poranek w Kętrzynie została odprawiona Msza Święta w intencji wiecznego spokoju Jego duszy. Znany wielu kolegom ze środowiska lotniczego Stefan Weker - członek AKJ - zasmucony tragicznym zdarzeniem przeprowadził rozmowę z proboszczem i gospodarzem Bazyliki Mniejszej w sprawie odejścia z naszego lotniczego grona Marka - tak często podziwianego na lotniczych pokazach w Kętrzynie. Proboszcz i inni duchowni Bazyliki oceniając rangę zdarzenia, natychmiast postanowili poświecić modły pierwszej w tym dniu (niedzielnej) Mszy naszemu przyjacielowi, tragicznie zmarłemu Markowi i jego osieroconej rodzinie. Wszyscy w AKJ chcemy być dobrej myśli, że ta i inne modlitwy pozwolą rozdartej zdarzeniami duszy Marka uzyskać odrobinę pozaziemskiego spokoju. Oby tak było! Niech pamięć o Marku nigdy nie zagaśnie ! S.T.
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.