[ 2021.07.18 ] Red Bulls … z przyjacielską wizyta na lotnisku Kętrzyn Wilamowo
Obserwatorzy Mazury AirShow wielokrotnie mieli okazję podziwiania kunsztu akrobacyjnego pilotów czterech samolotów Zlin 50 LX grupy zwanej „Flying Bulls”, której liderem była przeurocza Radka Machova.
Czeski zespół akrobacyjny „Flying Bulls” powstał w 1960 roku, często występujący podczas pokazów lotniczych w Polsce (u nasz podczas Mazury AirShow) i w wielu krajach za granicą. Pierwotnie grupa korzystała z niebiesko-srebrnych samolotów Zlin Z-50.
W czasach odwiedzin Mazur i występów podczas Mazury AirShow , zespół stanowili:
- Radka Máchová – lider – Zlin-50LX
- Jiří Saller – lewoskrzydłowy – Zlin-50LX
- Miroslav Krejčí – prawoskrzydłowy – Zlin-50LX
- Jiří Vepřek – zamykający – Zlin-50LX
W takim składzie zespół „Flying Bulls” uczestniczył w lotniczych pokazach do2014 roku. Wielką sympatią obserwatorów mazurskich pokazów cieszyła się jak również była szczególnie podziwiana liderka (szefową) zespołu, pilot Radkę Machovą.
Obecnie zespół akrobacyjny „Flying Bulls” lata również niebiesko-srebrnymi ale już samolotami XtremeAir Sbach 342. XtremeAir Sbach 342 – niemiecki samolot akrobacyjny zbudowany przez firmę XtremeAir.
Sbach 342 (nazwa komercyjna XA42) zbudowany z kompozytów dolnopłat ze stałym podwoziem.
Obecny skład zespołu:
- Stanislav Čejka - lider - XA42 Jan Rudzinskyj - lewoskrzydłowy - XA42
- Miroslav Krejčí – prawoskrzydłowy - XA42
- Jan Tvrdík – zamykający – XA42
Lecąc na pokazy lotnicze w Estonii , w miniony czwartek 3 samoloty ze znakami Red Bulls , mając zamiar nawet chwilowego odpoczynku wylądowały na lotnisku Kętrzyn Wilamowo. Jak się okazało ,w nowym składzie zespołu pilotów jest dobrze nam znany Miroslav Krejčí – uczestniczący w pokazach Mazury AirShow..
Serdeczne uściski z Mirosławem i miłe wspomnienia z przed lat ożywiły te niespodziewane lądowanie akrobacyjnej grupy z Czech. W trakcie rozmowy ustaliliśmy , że po pokazach wracają w niedziele. A wiec umówiliśmy się na niedzielne odwiedziny Wilamowo.
I tak się stało! Przy kawie , gazowanej wodzie i smacznej babce ziemniaczanej kondycyjna przerwa na lotnisku Wilamowo upłynęła expressowo.
Z lotniczej wizyty samolotów Red Bulls pozostały nam tylko miłe wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia , które w załączeniu prezentują.
Stanisław Tołwiński
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.