[ 2010.09.14 ] List otwarty do pilotów i załóg Rajdu po lotniskach Litwy!
Mając już pewien dystans (czasowo-logistyczny) postanowiłem zwrócić się jeszcze raz do wszystkich pilotów i ich załóg w sprawie niedawnego Rajdu na Litwę. Jak pamiętacie na Rajd zgłosiło się 30 załóg ale ze znanych Wam powodów w Rajdzie uczestniczyło tylko 21 samolotów ale i aż tyle! To była bardzo liczna ekipa i godnie reprezentująca nasze (polskie) bardzo aktywnie się rozwijające środowisko lotnicze.
Doszedłem do wniosku, że należą się Wam słowa uznania i podziękowania za bardzo dobrą kompatybilną postawę, cierpliwość dla niepewnej aury, bardzo dobry poziom lotniczych kwalifikacji, wysoki poziom kultury osobistej i gotowość do wzajemnej wyrozumiałości. Z paru oczywistych powodów (w tym potrzeba wcześniejszych wylotów niektórych załóg) nie było osobistej okazji do podsumowania naszego lotniczego weekendu więc staram się to uczynić przynajmniej mailem. Przyjmijcie nie wymuszoną, a z głębi serca oświadczenie upewniające wszystkich, że realizowanie zamierzeń Rajdu z takimi załogami jak Wasze to wielka przyjemność i satysfakcja dla organizatorów. Reasumując moją chwilę tkliwości chciałbym wszystkim powiedzieć że jestem dumny z tak skompletowanej ekipy ale i wdzięczny losowi za możliwość współpracy – współdziałania z fantastycznymi pilotami oraz załogami jak podczas zakończonego Rajdu. Gratulacje należą się Jerzemu Kwiecińskiemu (SP-KTK) i Romanowi Geldarskiemu (SP-YAS) za super lądowanie (I miejsce) na celność (otrzymali 0 pkt. trafiając idealnie w punkt) oraz Piotrowi Szwajkowskiemu (samolotem Michała Jezierskiego OE-DYR) – II miejsce i Tomaszowi Plocke (D-EGDO) za III miejsce. Darkowi Mocko należą się podziękowania za sprawne wypełnienie ważnej i niezwykle pożytecznej funkcji nawigatora Rajdu. Mam nadzieję, że podzielacie moją w tej sprawie opinię.
Jak zauważyliście w naszym Rajdzie (w załodze SP-FRZ) uczestnikami byli również przedstawiciele władz samorządowych z Warmii i Mazur (V-ce Przewodniczący Sejmiku – Mirosław Nowakowski oraz V-ce Wójt Gminy Giżycko - Tomasz Juszkiewicz) co może oznaczać że władze w Województwie Warmińsko-Mazurskim zaczynają postrzegać istotne możliwości rozwoju małej komunikacji regionu z wykorzystaniem General Awiation. Panu Przewodniczącemu i Panu Wójtowi dziękuję za niezwykle taktowne wniknięcie w ekipę rajdowiczy i koleżeńską aktywność. Zaszczycił również nasz rajd Prezes KTL AOPA Poland – Błażej Krupa który podczas Rajdu piastował funkcję Honorowego Komandora Rajdu, to bardzo miłe ze strony Prezesa Błażeja!
Z satysfakcją odnotowałem istnienie świadomości u większości pilotów samoistnej potrzeby zawiadomienia organizatora Zlotu czy Rajdu o dotarciu na lotnisko macierzyste. To bardzo dobry obyczaj który należy utrwalać w postawach wszystkich pilotów!! Tak było właśnie tym razem bo większość pilotów natychmiast po wylądowaniu na właściwym lotnisku docelowym, zawiadomiła również mnie oczekującego takiej informacji. Kolegom którzy to uczynili bardzo serdecznie dziękuję bo mogłem spokojnie zasnąć!
Sądzę a właściwie mam takie przekonanie, że nasza wspólna wyprawa zespołowa była również kolejnym Waszym i naszym (organizatorów) bardzo pozytywnym doświadczeniem w wykonywaniu operacji lotniczych tak licznej grupy samolotów. Byłbym wdzięczny Kolegom Pilotom za spostrzeżenia, uwagi i przyszłościowe sugestie. Mogą się przydać przy kolejnych Rajdach w 2011 roku na które już dziś Wszystkich zapraszam!
Więc już dziś warto zaplanować udział w "Rajdzie po lotniskach Warmii i Mazur" w dniach 24-26.06.2011, na "Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa i Mazur" w dniach 4-7.08.2011 r. oraz "Rajdzie po lotniskach Litwy" w dniach 9-11.09.2011 r. Byłbym rad ponownie mieć przyjemność spędzić z Wami kilka dni a w konsekwencji promować nową formę turystyki - turystykę lotnicza.
Z wyrazami szacunku, sympatii i zapewnieniem zachowania Waszych interesujących osobowości w mojej/naszej pamięci,
Stanisław Tołwiński
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.