[ 2010.05.20 ] Międzynarodowy Rajd po lotniskach Warmii i Mazur (4-6 czerwca), pod Honorowym Patronatem Jacka Protasa - Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Aeroklub Krainy Jezior (Polska), Kauno Aeroklubas (Litwa) oraz Mariampoles Aeroklubas (Litwa) organizują fascynujący Międzynarodowy Rajd Lotniczy (4-6 czerwca), który jest częścią transgranicznego projektu mającego na celu promocję turystyki lotniczej. Projektem objęte zostaną warmińsko-mazurskie oraz litewskie lotniska. Będzie to jedyne tego typu przedsięwzięcie w północnej-wschodniej Polsce.
Korzystając z lotnisk znajdujących się w takich miastach jak m.in.: Giżycko, Kętrzyn, Olsztyn, Rostki, Mariampol i Druskienniki promowana będzie idea turystyki lotniczej oraz wielkich możliwości, jakie niesie ze sobą rozwój i rozbudowa lotnisk znajdujących się na Litwie, Warmii i Mazurach. Na uczestników czeka moc wrażeń, niezwykłe miejsca do zwiedzenia, aktywny wypoczynek na jeziorach mazurskich oraz wiele atrakcji, które na długo pozostaną w pamięci.
Rywalizacja pilotów podczas Rajdu na pewno będzie wspaniałym przeżyciem dla obserwatorów tego widowiska lotniczego. Załogi samolotów to nie tylko wyszkoleni profesjonaliści statków powietrznych, ale również wielcy pasjonaci oraz przyjaciele lotnictwa.
Podstawowymi celami projektu są: popularyzacja potencjału małych lotnisk, stworzenie jednej przestrzeni na pograniczu polsko-litewskim oraz nawiązanie współpracy pomiędzy lotniczo-turystycznymi środowiskami Polski i Litwy.
Aerokluby pragną wykorzystać potencjał przyrodniczo-kulturowy obszaru pogranicza polsko-litewskiego. Obszary te mają bardzo słabo rozwiniętą komunikację lotniczą. Tradycyjne formy komunikacji (drogi o niskiej jakości, kolej z przestarzałą infrastrukturą) nie spełniają oczekiwań przede wszystkim gości z zagranicy. Stąd też idea promocji sieci lotnisk znajdujących się na Warmii i Mazurach oraz na Litwie. Dzięki temu organizacje pragną rozwinąć oraz upowszechnić małą komunikację lotniczą w regionie przygranicznym Polskim i Litwy.
W związku z realizacją projektu pn.: "Inauguracja Transgranicznej Turystyki Lotniczej" Aeroklub Krainy Jezior gorąco zaprasza do składania ofert cenowych na zakup materiałów na potrzeby przedsięwzięcia, tj:
1. Materiały informacyjno-promocyjne (m.in. pendrive, koszulki, smycze, banery reklamowe, materiały konferencyjne, zaproszenia, itp.);
2. Paliwo lotnicze;
3. Olej do samolotów;
4. Stacja meteorologiczna;
5. Radiostacja mobilna;
6. Radiostacja bazowa;
7. Laptop mobilny;
8. Serwer lotniskowy.
Szczegóły oraz specyfikacje w/w materiałów dostępne są w Biurze Projektu pod adresem:
Już dziś zapraszamy wszystkich na Rajd lotniczy, który odbędzie się 4-6 czerwca po lotniskach Warmii i Mazur. Przeżyjmy razem zapierające w piersiach widowisko lotnicze!
Projekt "Inauguracja Transgranicznej Turystyki Lotniczej" jest wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej "Litwa-Polska", który ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru przygranicznego Litwy i Polski, poprzez podniesienie ekonomicznej, społecznej i terytorialnej spójności. Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.