[ 2009.10.08 ] Relacja z obchodów uroczystości "Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II" na kętrzyńskim lotnisku
Już po raz dziewiąty na lotnisku Kętrzyn Wilamowo obchodzono "Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II". Honorowy patronat nad uroczystością objęli ks. kardynał Józef Glemp - Prymas Polski oraz ks. kardynał Stanisław Dziwisz - Metropolita Krakowski. Uroczystości odbyły się w dniach 2 i 3 października.
Wzorem lat ubiegłych w przeddzień uroczystości, w Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym 2 października odprawiona została uroczysta Msza święta celebrowana przez Księży Marianów. Uroczystości uzupełnił program słowno-muzyczny o Prymasie Tysiąclecia w wykonaniu Szkoły Podstawowej w Smolajnach oraz przejście z Krzyżem i ze Światłami z Bazyliki do kalwarii Prymasa w klasztornym Ogrodzie.
3 października obchody kontynuowano na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo. Rozpoczęły się one tuż przed godziną 12.00. Wtedy to gospodarz uroczystości, Prezes Aeroklubu Krainy Jezior Stanisław Tołwiński rozpoczął uroczystości słowami: "Janie Pawle II - Ojcze Święty! Stefanie Kardynale Wyszyński - Prymasie Tysiąclecia! Stajemy tu dziś, na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, by kultywować pamięć o Waszych Świątobliwościach, o wielkich osobowościach i wybitnych Polakach (…)"
Dźwięki hymnu narodowego i podniesiona do góry flaga państwowa podkreśliły doniosły charakter uroczystości. Obchody "Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II" na Lotnisku zostały otwarte. Uroczystość uświetniły kompanie honorowe wraz z Orkiestrą Wojskową, które zajęły miejsca przed obeliskami.
Ks. prałat dr Zygmunt Klimczuk, w słowie wstępnym powitał zaproszonych gości, nawiązał do postaw i twórczości obu bohaterów dnia. Uzasadnił także istotę obchodów "Dnia Pamięci…" w Kętrzynie. Głos zabrał również Burmistrz Miasta Kętrzyn.
W dalszej części uroczystości Stanisław Tołwiński, prezes AKJ odczytał nadesłane listy okolicznościowe, po czym złożono wieńce pod obeliskami Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia. Delegacja AKJ dodatkowo złożyła także kwiaty pod obeliskiem poświęconym pilotom poległych w katastrofie samolotu CASA (w r. 2008r.) oraz lotnikom, którzy zginęli wykonując zadania lotnicze.
Pierwszą część uroczystości zakończyły przegrupowania kompanii honorowych, Orkiestry Wojskowej oraz pocztów sztandarowych. Zgromadzeni udali się na celebrowaną już tradycyjnie w hangarze lotniczym Mszę Świętą koncelebrowaną, której przewodniczył ks. Infułat Julian Żołnierkiewicz. Mszę świętą muzycznie uświetnił chór kętrzyńskich parafii św. Katarzyny i św. Jacka.
Tradycyjnie już na koniec uroczystości można było się posilić w kuchni polowej. W momencie wspólnego poczęstunku dostojnicy państwowi i samorządowi, duchowni, oficerowie i szeregowi żołnierze oraz licznie zgromadzona młodzież i okoliczni parafianie zasiadają do wspólnego posiłku, jest to bowiem wyrazem braterstwa zgodnego z naukami Prymasa Wyszyńskiego: przy "jednym stole" i przy "wspólnej strawie" …
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.