To już czwarty raz załogi gromady samolotów, które wyruszyły z Wilamowa, w sobotę (19.09) i niedzielę (20.09) spędziły weekend "wędrując" po miłych i atrakcyjnych miejscach Litwy. A był to kolejny już Warmińsko-Mazurski Lotniczy Rajd Przyjażni na Litwę. Najliczniejszy z dotychczasowych bo uczestniczyło 45 osób – załóg 16 samolotów. Osobowo najliczniej był reprezentowany Aeroklub Krainy Jezior a pod względem ilości samolotów, Aeroklub Ślaski na czele z jego Prezesem – Andrzejem Wernicke. Pozostałe załogi reprezentowały Bielsko Białą, Płock, Warszawę, Toruń, Poznań, Rybnik ale podczas Rajdu wszyscy stanowili jak jedną zgodną rodzinę lotniczą. Przygotowanie towarzysko – kondycyjno - integracyjne i nawigacyjne do wylotu na Litwę odbyło się w piątkowy wieczór (18.09) po przylocie załóg do Kętrzyna.
Pierwsze samoloty naszej "armady" w Rajdzie na Litwę z Kętrzyna wystartowały w piękny sobotni poranek (dosyć wczesny wg. niektórych) by po 50 minutach lądować na lotnisku Sasnava (EYMM). Tu na nas już czekali działacze Mariampol Aeroklubas, licznie zgromadzeni dziennikarze i bardzo miłe akcenty dla ciała załóg – stół był mocny więc się nie uginał obficie zastawiony. Było to bardzo dobre i pełne życzliwości otwarcie lotniczej wędrówki po Litwie. Z Sasnavy krótki (30 min.) przelot do Rudiskes (EYRD) by stamtąd już autokarem udać się w turystyczną wędrówkę do Trok i następnie Wilna gdzie po intensywnym programie zwiedzania "stanęliśmy na popas" w hotelu Congress obok Zielonego Mostu. Póżna kolacja na Starym Mieście i nocny spacer (najbardziej wytrwałych) były ostatnini akcentami soboty na Litwie. Zgodnie z planem w niedzielny poranek, po śniadaniu i ostatnich rozliczeniach z hotelem, o 8.30 wyjazd do naszych podniebnych "rumaków" pozostawionych w Rudiszkach. Podczas wsiadania do autokaru - niespodzianka. Pojawił się Jurgis Kayris (o światowej renomie akrobata) by się z nami chociaż na chwilę spotkac. To był miły akcent pdkreślania pewnych więzi lotniczych Aeroklubu Krainy Jezior ze wspaniałymi lotnikami Litwy. Była to również okazja do omówienia Jego udziału w programie pokazów Air Show Mazury 2010.
W Rudiszkach sprawne rozkotwiczenie samolotów a po krótkiej odprawie pilotów której kibicowali zaciekawieni dalszymi dyspozycjami załoganci wylot do Pociunai (EYPR) z małą dewiacją by z góry obejrzeć i zrobić zdjęcia Trok. Lądowanie w Pociunai po 20 minutach na bardzo dużym lotnisku (jeszcze przed rozpoczęciem lotów szybowcowych miejscowego aeroklubu), godzinny relaks na tarasie lotniskowej Tawerny i dalej zgodnie z planem, do Kowna (Kaunas-EYKS). AKJ od wielu lat owocnie współpracuje z Kauno Aeroklubas – byliśmy wśród autentycznych naszych lotniczych przyjaciół, więc w Kownie czuliśmy się już prawie jak we własnym domu. Pobyt w Kownie miał charakter trochę bardziej odpowiadający indywidualnym potrzebom. Jedni pojechali zwiedzać Stare Miasto, inni zrobić zakupy pamiątek i prezentów dla najbliższych a cześć "pilnowała" klubowego baru zaopatrzonego w piwo "PILOT". Po zatankowaniu samolotów (o dziwo, bez zbędnych formalności – pewnie nie znają naszych przepisów) i złożeniu planów o godz. 15.00 (czasu naszego) wystartowaliśmy z przeznaczeniem części załóg do Kętrzyna a pozostali na swoje macierzyste lotniska. O godzinie 16.30 lądowaniem w Kętrzynie zakończył się kolejny bardzo udany Rajd na Litwę.
Reasumując: załogi były wysoce kompatybilne i bardzo chętne do współpracy, pogoda wyśmienita, towarzysko na dobrym poziomie, we wszystkich elementach Rajdu bezpiecznie a turystycznie interesująco. Słowa uznania i serdeczne podziękowania należą się wszystkim pilotom oraz ich załogom za bardzo efektywne współdziałanie, kulturę osobistą i wzajemną wyrozumiałośc. Więc do zobaczenia na kolejnych Rajdach organizowanych przez AKJ!
A ilustracją naszej wspólnej lotniczej wyprawy turystycznej niech będą zdjęcia zamieszczone w poniższej galerii.
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.