[ 2009.06.16 ] Sukces I Międzynarodowego Rajdu po Lotniskach Warmii i Mazur
I Międzynarodowy Rajd po Lotniskach Warmii i Mazur okazał się sukcesem po każdym względem - frekwencyjnym, programowym i przede wszystkim pod względem wspaniałej atmosfery, jaką zapewnili uczestnicy Rajdu. Nie udało się tylko załatwić lepszej pogody... Ale to da się nadrobić następnym razem.
Zapraszamy do przeczytania relacji (z pierwszej ręki!) z Rajdu w portalu SAMOLOTY.PL, wysłuchania kilkunastu relacji Radia Olsztyn, które towarzyszyło Rajdowiczom, obejrzenia relacji telewizyjnej i programu publicystycznego poświęconego tematyce lotniczej. Te i wiele innych materiałów dostępnych jest w dziale Biuro Prasowe, Prasa o nas. Już wkrótce bogata galeria zdjęć z imprezy oraz kolejne artykuły prasowe.
WSZYTSKIM UCZESTNIKOM RAJDU ORAZ GOSPODARZOM POSZCZEGÓLNYCH LOTNISK I LĄDOWISK SERDECZNIE DZIĘKUJĘMY ZA WKŁAD W ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG RAJDU!
W niedzielę, 14 czerwca zakończył się I Euroregionalny - Międzynarodowy Rajd po Lotniskach i Lądowiskach Warmii i Mazur. Wzięło w nim udział 16 ekip i 16 samolotów. Ta nowa inicjatywa Aeroklubu Krainy Jezior spodobała się wszystkim przybyłym pilotom. Chcą powrócić tu za rok.
Zaplanowany Rajd miał stworzyć okazję od poznania nowych lądowisk i ciekawych możliwości turystycznych... I to się organizatorom udało.
– Jestem przekonany, że możemy wspólnie spędzić niezapomniany weekend, a uczestników Rajdu zachęcić do kolejnych powrotów na lądowiska i lotniska Warmii i Mazur, by spędzić z rodziną i znajomymi wolne chwile w ekologicznym otoczeniu z dala od codzienności wielkomiejskich – zachęcał przed startem Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Krainy Jezior. Tak też było. Najważniejszym elementem przebiegu rajdu była koleżeńska atmosfera i sympatyczna rywalizacja w zaplanowanych konkurencjach na celność lądowania.
Rajd rozpoczął się w Boże Ciało, 11 czerwca. Od samego rana na kętrzyńskie lotnisko zlatywały z całej Polski samoloty, by już kolejnego ranka stanąć do zapowiadanej rywalizacji na celność lądowania. Start... 10.04. Pierwsza wystartowała świdnicka Cessna 182, potem następne.
W planie kilka lotnisk i lądowisk, które ukazały uroki warmińsko-mazurskich terenów oraz ich funkcjonalność dla przyszłych turystów. I tak po kolei Kikity, Elbląg, Olsztyn-Dajtki, Gryźliny, Szymany i powrót do Kętrzyna.
– Warto zaznaczyć, iż w przygotowania rajdu włączyły się także aerokluby, które odwiedziliśmy. Na lotnisku w Elblągu gospodarze zabrali nas na krótką wycieczkę autokarową po elbląskiej starówce – wspominają piloci. Po drodze poznali także historię elbląskiego lotniska. Po Elblągu Olsztyn. Aeroklubowe Dajtki. Konferencja prasowa i odlot na Gryźliny, Szymany.
13 i 14 czerwca uczestników rajdu w Giżycku przyjęły jego władze. Mieli okazję zobaczyć Mazury Residence, gdzie powstaje osiedle z własnym lądowiskiem a w przyszłości z utrwardzonym pasem startowym oraz portem dla jachtów, hotelem. Airpark ten znajduje się w Gminie Giżycko pod juryzdykcją wójta Andrzeja Sierońskiego, nad jeziorem Niegocin. Inwestycja ma mieć około 160 ha powierzchni. Planowane jest wybudowanie na niej 140 rezydencji z wewnętrznym portem dla mieszkańców rezydencji.
Kolejne wieczory, od czwartkowego począwszy, były dla pilotów okazją podsumowań dnia oraz integracji i wspomnień z poprzednich imprez. A przylecieli z calej Polski. Byli ślązacy z Katowic, Wrocławianie, spora grupa Warszawiaków, Lublinianie.
Pośród tej grupy było kilka osób, bez których impreza nie odbyłaby się. To jego komandor Stanisław Harajda – Dyrektor Departamentu Turystyki Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego, Andrzej Wach – Wiceprezes KTL AOPA Poland i przewodniczący rajdowego Jury oraz kierownik organizacyjny Stanisław Tołwiński, jego pomysłodawca i organizator, oraz najważniejsza dusza imprezy.
Tradycją ma się stać to, iż każdy kolejny rajd będzie się rozpoczynał w Boże Ciało. - Naszym pilotom trzeba pokazać mnóstwo wspaniałych miejsc do lądowania, atrakcje w ich okolicach. Ta kraina to przyszłość turystyki, zwłaszcza lotniczej, stąd pomysł na rajd – podsumowuje p. Tołwiński.
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.