[ 2008.09.22 ] Po… Warmińsko-Mazurskim Lotniczym Rajdzie Przyjaźni na Litwę
Już tradycyjnie (bo po raz trzeci) w dniach 19-21.09.2008 r. odbył się z inicjatywy Aeroklubu Krainy Jezior Rajd samolotów na Litwę.
Zainteresowanie Rajdem wykazywało wiele osób, ale na kilka dni przed Rajdem ostatecznie zgłosiło gotowość udziału 16-ście samolotów. Niestety ze względu na różne okoliczności, w tym i trudne warunki atmosferyczne w niektórych regionach, na główną zbiórkę w Kętrzynie 19 września doleciało 10 samolotów, a 1 zapowiedział, że dołączy do ekipy już na Litwie.
Piątkowy wieczór (19.09) w Majątku Wajsznory (położonym obok lotniska), gdzie cała ekipa założyła swoją wylotową kwaterę służył omówieniu wielu aspektów planowanego Rajdu. Nie zapomniano o akcentach integracyjnych, które nadały wieczorowi przyjacielski charakter.
Mimo długich (wieczorno-nocnych) konsultacji cała ekipa w sobotni ranek o godz. 8.00 była w gotowości do wylotu. Zakończenie wywiadu dla TVP Olsztyn i telefonicznej rozmowy z Radiem Litewskim było sygnałem dla liderów grup do rozpoczęcia wylotu.
Pierwsza grupa samolotów, której liderem był Andrzej Smorawiński zaczęła start o godz. 8.20, a kolejna z liderem Andrzejem Kosmalskim dziesięć minut później.
Po godzinie lotu na gościnnym lotnisku w Pociunai witał nas Algimantas Žentelis – znany w naszych kręgach jako Dyrektor Kaunas Aeroklubas i lider grupy akrobacyjnej na JAK-52 często obecnej na Festynach w Kętrzynie.
Algimantas Žentelis już przygotowany na nasz przylot, dwoma mikrobusami przetransportował uczestników Rajdu do Birštonas, interesującego kurortu – uzdrowiska, gdzie po krótkim zwiedzaniu uczestniczyliśmy w otwarciu jarmarku turystyki rejonu Kaunas. Po powrocie na lotnisko Pociunai o godz. 13.00 rozpoczął się start do Rudiskes, ale z zadaniem przelecenia całą lotniczą eskadrą nad główną ulicą Birštonas. Przelotem nad sympatyczną miejscowością pożegnaliśmy uczestników jarmarku.
W Rudiskes czekał już na nas Tadeusz z przemiłą Teresą – gospodarze lotniska – by po zakotwiczeniu samolotów zabrać całą ekipę na turystyczny wypad autokarem do Trok i Wilna. Posileni w Trokach kibiniami (specjalność Karaimów) z ciepłym rosołkiem zaczęliśmy dokładniej poznawać uroki turystyczne Litwy. W Wilnie zostaliśmy powierzeni pod opiekę uroczej przewodniczki Ani (znanej telewidzom jako jedna z prowadzących Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie), która niezwykle sprawnie i kompetentnie wprowadziła nas w historię najciekawszych akcentów turystycznych miasta. Po strawie duchowej, oczywiście ważnym akcentem dłuższego wieczoru było utrwalenie więzów towarzyskich przy suto zastawionym stole. Noc w miłym i dobrze położonym obok „Zielonego Mostu” hotelu Congress dała szansę odpoczynku i nabrania entuzjazmu na dalszy ciąg zaplanowanych atrakcji Rajdu.
Ranek nie wzbudził u pilotów entuzjazmu po wyjrzeniu za okna hotelu. Niskie podstawy chmur, mała widoczność nie zapowiadały szybkiej możliwości poprawy warunków pogodowych. Jednak nasza wiara, że jesteśmy pod szczególną opieką… została nagrodzona już po dojechaniu na lotnisko w Rudiskes. Podniosły się chmury, wyjrzało słońce i pojawił się uśmiech na kilku buziach.
Z Rudiskes krótki wylot do Paluknys – gdzie część samolotów zatankowała – i powrót na lotnisko w Rudiskes, by po serdecznych pożegnaniach z Teresą i Tadeuszem polecieć do Kowna – do przyjaciół z Kaunas Aeroklubas. Tak jest! Właśnie przylecieliśmy również do Kowna by podziękować za ich stałą współpracę, uatrakcyjnianie naszych imprez akrobacjami na JAK-52 i stałą gotowość do pomocy samolotom z Polski przylatującym na Litwę.
W scenerii pomieszczeń klubowych na lotnisku wręczono dla Kaunas Aeroklubas i Algimantasa Žentelisa specjalne dyplomy i medale „10 lat Festynów Lotniczych Mazury”. W uzupełnieniu akcentów oficjalnych wręczono również pamiątki promujące Warmię i Mazury oraz dowody osobistej przyjaźni.
Po ciepłej atmosferze kawiarenki lotniska, dotankowaniu samolotów i drobnych zakupach w MAXIMIE, przyszedł czas na pożegnanie z Litwą.
Z Kowna do Kętrzyna lecieliśmy z wiatrem i już po godzinie samoloty kołowały po murawie lotniska Wilamowo.
Reasumując, kolejny wylot, w którym uczestniczyło 11 samolotów, a w nich 24 osoby, był udanym wypadem dla załóg samolotów, organizatora Rajdu, czyli Aeroklubu Krainy Jezior, a wszystko to znakomicie służyło naszej promocji na Litwie i rozwojowi lotniczych kontaktów turystycznych.
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.