[ 2020.08.05 ] Dziś rozpoczynamy największą w tym roku imprezę lotniczą - XXII Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur.
Zgłoszono 44 załogi statków powietrznych. Już po południu rozpocznę się przylot na lotnisko Kętrzyn Wilamowo, samolotów i wiatrakowców przyjętych - zakwalifikowanych na XXII MZPLiM.
Tym razem XXII Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur będzie skoncentrowany wyłącznie na wielką przygodę oraz na wyjątkowo atrakcyjny i towarzysko przyjemny pobyt załóg lotniczych w Krainie Wielkich Jezior . Będzie to okazja do aktywnego wspólnego spędzenia czasu w Krainie Wielkich Jezior , odwiedzenia kilku atrakcji turystycznych oraz miejscowości i nowych lądowisk. A wieczory pełne muzyki i wspaniałego nastroju.
W tym roku z powodu pandemii nie odbędą się mazurskie pokazy lotnicze pn. „Mazury AirShow 2020”, które zawsze stanowiły finałowe wydarzenie Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa i Mazur. Natomiast odbywa się międzynarodowy ZLOT załóg lotniczych, który jest/będzie realizowany w dniach 5-9 sierpnia 2020 r. , co pozwala pewne akcenty skoordynować z imprezą pn. OPERACJA BOYEN – na historycznej twierdzy w Giżycku.
Tym razem XXII Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur będzie skoncentrowany wyłącznie na wielką przygodę oraz na wyjątkowo atrakcyjny i towarzysko przyjemny pobyt załóg lotniczych w Krainie Wielkich Jezior. Dla pełnej informacji przypomnijmy o założeniach tego międzynarodowego ZLOTU
I. Cel Zlotu
Jednym z głównych - najważniejszym celem realizacji zadania jest popularyzacja Krainy Wielkich Jezior Mazurskich z istotnym wykorzystanie rosnącego znaczenia General Aviation dla rozwoju rekreacji lotniczej w atrakcyjnym (jak nasz) regionie turystycznym jak i coraz popularniejszej turystyki lotniczej małymi samolotami.
Ponadto organizatorzy dążą do:
Zaprezentowania możliwości infrastruktury lotniczej Warmii i Mazur na rzecz aktywnego współdziałania dla rozwoju turystyki małymi samolotami;
Okazania wielu atrakcyjnych miejsc w turystyce lotniczej z wykorzystaniem lotnisk i lądowisk istniejących na Warmii i Mazurach oraz odwiedzenie nowego lotniska w Suwałkach;
Popularyzacji w społeczeństwie znaczenia rekreacji i turystyki lotniczej w atrakcyjnym regionie turystycznym jakim jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich;
Prezentacji i zacieśnianie międzynarodowej więzi różnych środowisk i form uprawiania zainteresowań lotniczych;
Aktywizacji partnerów i promocji oferty różnych form pobytowo-rekreacyjnych jak i unikalnych w Europie pełnej palety możliwości turystycznych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich;
Zorganizowanie atrakcyjnego poznawczo i turystycznie pobytu w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich turystom – lotnikom;
Integracja załóg samolotów uczestniczących w Zlocie, w ramach odrębnego programu propozycji towarzyszących;
Wymiana ciekawych, lotniczych spostrzeżeń z obszarów doznań, przeżyć, przygód a także wymiana doświadczeń z opinii o nowych wysublimowanych konstrukcjach lotniczych w kategorii „Urządzenia” stawiających nowe wymagania ale i nowe wyzwania ich właścicielom
II. Miejsce/a Zlotu
Bazą Zlotu (stacjonowania samolotów) będzie lotnisko Kętrzyn Wilamowo
Planowane odwiedzenie lotnisk (lądowisk):
w dniu 6.08.–
przelot nad lotniskiem regionalnym w Szymanach,konkurencja lądowanie na celność na lądowisku Gryźliny k/Olsztyna (w Gminie Stawiguda). Ponieważ za chwilę będzie wrzesień, warto wiedzieć , że we wrześniu 1939 r. Warszawa była bombardowana przez samoloty startujące z lotnisk w Szymanach i Gryżlinach. Po wyczerpaniu programu pobytu organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie wylot-przelot na lądowisko Kikity(Gmina Jeziorany) również z lądowaniem na celność a po „gościnie” gospodarzy lądowiska Kikity powrót na lotnisko Kętrzyn Wilamowo;
w dniu 7.08.–
odwiedziny Ornety – byłe lotnisko wojskowe a po powrocie na lotnisko Kętrzyn Wilamowo wyprawa na wieczorne pływanie statku Żeglugi Mikołajki (Hotel Robert’s Port);
w dniu 8.08.–
z wizytą na lotnisku w Suwałkach – konkurencja lądowania na celność - o Puchar Prezydenta Suwałk. Oficjalne otwarcie lotniska z nowym (asfaltowym) pasem startowym. Po pobycie w Suwałkach odwiedziny agroturystycznego lądowiska Giże k/Olecka i powrót na lotnisko Kętrzyn Wilamowo. Wieczorem autokarem odwiedziny Giżycka i realizowanej tam imprezy pn. OPERACJA BOYEN z akcentami poświęconymi LOTNICTWA WIELKIEJ WOJNY.
w dniu 9.08.-
Przelot widokowo-promocyjny nad Krainą Wielkich Jezior Mazurskich m.in. nad Wilczym Szańcem, Sztynortem, Węgorzewem, Giżyckiem Orzyszem, Mikołajkami, Rynem oraz na Kętrzynem i lądowanie w Wilamowie. Oficjalne zakończenie XXII MZPLiM, ogłoszenie wyników rywalizacji, wręczenie certyfikatów uczestnictwa w ZLOCIE dla wszystkich załóg.
III. Uwagi informacje ogólne.
Głównym zadaniem organizatorów Zlotu jest/będzie stworzenie ciekawego programu turystyczno – poznawczo – towarzyskiego, ale również odwiedzenia ciekawych miejsc infrastruktury lotniczej Regionu dostępnej dla samolotów General Aviation.
W tym szczególnym roku organizując ZLOT chcemy cały swój potencjał możliwości poświęcić załogom uczestniczącym w ZLOCIE i promocji Regionu. Będzie to możliwe dzięki profesjonalnemu przygotowaniu ,doświadczeniu wielu lat, zaangażowaniu Zarządu Aeroklubu Krainy Jezior, gospodarzy lotnisk i lądowisk oraz wsparciu partnerów.
Mamy przekonanie, na podstawie naszych dotychczasowych doświadczeń , że XXII Zlot w połączeniu z Rajdem po lotniskach Północno-Wschodniej Polski dzięki wspaniałym załogom uczestniczącym we wspólnym – lotniczym poznawaniu Krainy Wielkich Jezior będzie istotnym wydarzeniem w środowisku pilotów nie tylko odwiedzających lotnisko Kętrzyn Wilamowo.
Reasumując dla nas w Aeroklubie Krainy Jezior to wielka frajda obcować przez kilka dni ze wspaniałymi pilotami/załogami w atmosferze koleżeńskiej i nie pozbawionej humoru a jednocześnie spełnić misje promowania infrastruktury i turystyki lotniczejw Regionie.
Więcej informacji o programie i zgłoszonych załogach w zakładkach XXII MZPLiM zamieszczonych na portalu www.lotniskoketrzyn.pl.
Stanisław Tołwiński
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.