Tak! Jubileuszowa - dwudziesta edycja uroczystości pn. Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Św. Jana Pawła IIodbędzie się pod patronatem Prezydenta RP. Dziękujemy Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie , bo bohaterowie uroczystości zasługują na tak dostojny patronat a tym samym nasza wytrwała aktywność utrwalania pamięci o Wielkich Polakach nabiera wyjątkowej rangi bo z patronatem Głowy Państwa!!!
Popularyzując przygotowania do jubileuszowych uroczystości spotkałem się z różnymi pytaniami. Uznałem , że warto je upublicznić wraz z moimi odpowiedziami.
Dlaczego warto kultywować to wydarzenie i co było inspiracją?
- Dzień Pamięci … ma swoistych i nadzwyczajnych bohaterów : Prymasa Tysiąclecia i Św. Jana Pawła II
- Dla każdego Polaka mającego wysokie poczucie dumy narodowej , to niekwestionowani Wybitni Polacy
- Dla osób wierzących to również wyjątkowi duchowni: Stefan Kardynał Wyszyński jako Prymas Polski nazwany Prymasem Tysiąclecia a Karol Kardynał Wojtyła wybrany na najwyższego zwierzchnika kościoła rzymsko-katolickiego, zasłynął w Świecie jako Ojciec Święty Jan Paweł II i wyjątkowy mąż stanu – głowa państwa Watykańskiego;
- Obaj wybitni Polacy to również wyjątkowe wzorce osobowe , szczególnie dla młodego pokolenia a nam m.in właśnie na takim przekazie zależy.
- Co było inspiracją? Zapiski więzienne z informacją o epizodzie Prymasa Tysiąclecia jako więźnia stanu w Stoczku Klasztornym (Warmińskim) i pobyt tegoż więźnia stanu na lotnisku koło Kętrzyna w drodze do dalszego odosobnienia.
Dlaczego akurat na miejsce uroczystości wybrano lotnisko Wilamowo?
- Bo właśnie w dnu 6 października 1954 roku więzień - Prymas Wyszyński w asyście strażników ze Służby Bezpieczeństwa w drodze ze Stoczka został przywieziony na lotnisko Kętrzyn Wilamowo. To właśnie z naszego lotniska odlatywał samolotem na południe Polski do kolejnego miejsca uwięzienia.
- Kiedy wyczytałem o tym w zapiskch więziennych zwróciłem się do Prymasa Glempa oraz Metropolity Warmińskiego Arcybiskupa Edmunda Piszcza z propozycją postawienia na naszym lotnisku obeliska dla upamiętnienia tego wydarzenia i ku czci Prymasa Wyszyńskiego;
- Prymas Glemp i ówczesny Metropolita Warmiński zaakceptowali moją inicjatywę :
- Postawiłem obelisk ze specjalną tablicą pamiątkową a w dniu 6 października 2001 roku, w 47 lat po tym wydarzeniu z 1954 r odbyła się na naszym lotnisku uroczystość odsłonięcia obelisku. Na nim wyjątkowa dla mnie sentencją Prymasa Tysiąclecia
"…Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi..."
- Od tego wydarzenia kolejne uroczystości coroczne były organizowanie pn. Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego a od 2006 r również i Jana Pawła II. – jako największego pielgrzyma lotniczego Świata.
Jak przedstawia się program uroczystości 6 października?
- Mimo, że w tym roku przypada jubileusz – 20-sta edycja obchodów Dnia Pamięci… ,z powodów pandemii COVID-19 musieliśmy zweryfikować zamiary jubileuszowe. dostosować je do aktualnych możliwości.
- Szczególnie wobec braku możliwości udziału Kompani Honorowych i Orkiestry Wojskowej , Komitet Honorowy Dnia Pamięci … pod przewodnictwem Księdza Dziekana Stanisława Majewskiego zaplanował część obchodów przy obeliskach na lotnisku. Natomiast główne uroczystości w Bazylice Św. Jerzego, w Kętrzynie.
- Czasowo wygląd to następująco: w godz. 12-14.00 – na lotnisku Wilamowo – będzie to czas dla delegacji na składanie kwiatów pod obeliskami … ale również i dokonanie wpisu do Księgi Pamiątkowej Jubileuszu wyłożonej na wieży kontroli lotów – w miłej atmosferze i przy dobrej kawie;
- Natomiast w godz. 18-19.00 – Bazylika Św. Jerzego – gdzie odbędzie uroczysta Msza Święta z licznymi delegacjami i pocztami sztandarowymi. Uroczystości w Bazylice odbędą się przewodnictwem wyjątkowej postaci – Księdza Arcybiskupa Seniora dr Edmunda Piszcza.
Osobiście Arcybiskupa Piszcza postrzegam jako Ojca Chrzestnego 20-stolecia tych naszych uroczystości, za co jesteśmy Księdzu Arcybiskupowi wyjątkowo wdzięczni.
A więc do zobaczenia podczas uroczystości!
Stanisław Tołwiński
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.