[ 2020.04.20 ] Niespodziewana wiadomość ? pilot Sławomir Buziak ? nie żyje!!! (13.10.1961 r ? 19.04.2020 r.)
Od pewnego czasu żyjemy ?doniesieniami? o rozwoju pandemii koronawirusa i jej śmiertelnych skutków. Można by powiedzieć , że odejścia z tego świata, wielu osób z innych powodów zeszły na dalszy plan. Wczoraj jeden z profesorów medycyny onkologicznej , w telewizyjnej rozmowie stwierdził , średnio każdego dnia z powodu nowotworów umiera 300 osób.
To jest dopiero "pandemia" ! Dla wielu rodzin pacjentów onkologicznych ten dramat jest każdego dnia. Może mniej zaskakująca dla rodzin , bo na ogół po dłuższym okresie leczenia niż to się dzieje w ekspresowym tempie z powodu koronawirusa (do dziś 360 osób). Dla wszystkich których takie sytuację dotykają (nie ważne z jakiego powodu) , składam wyrazy współczucia.
Ten wstęp poświęciłem by podkreślić różne losy rozstawania się z doczesnością. Dziś rano dostałem mailem szokującą dla mnie wiadomość ? Sławek Buziak nie żyje! Wspaniały i uczynny kolega , pilot samolotowy, zdobywca nagród w konkurencji lądowania na celność , amator szczawiowej z jajkiem (na lotnisku Gryzliny) , dusza towarzyska wielu Międzynarodowych Rajdów po Lotniskach Warmii i Mazur jak i na Lotniska Litwy. Człowiek orkiestra podczas towarzyskich wieczorów załóg rajdowych, spędzanych w Majątku Wajsznory.
Sławek to spełniony człowiek biznesu. Właściciel dobrze prosperującej firmy transportowej . Ale jego prawdziwą pasja było lotnictwo a właściwie pilotowanie własnych samolotów. Tak bardzo , że nawet w ostatnią Wielka Sobotę, w przeddzień Świąt Wielkanocnych , odbył kolejny lot , by z kokpitu swojego samolotu ocenić zawansowanie budzącej się wiosny w rejonie Międzyrzecza Podlaskiego.
Wczoraj , w niedzielę, w ostatnim dniu ziemskiego żywota poczuł ból i jakaś uciażliwą zgagę . Zawieziony przez syna do szpitala w Białej Podlaskiej, niestety ok.19-stej rozstał się z ziemskimi problemami.
Od dziś wiem , że już nie wyląduje na lotnisku w Kętrznie, że z nami nie poleci w żaden ziemski Rajd. Już nie usłyszymy Sławka śpiewającego i grającego podczas rajdowych wieczorów integracyjno-towarzyskich.
Drogi Sławku! Odszedłeś w sferę niebiańskich lotów! Twoi Rajdowi ziemscy towarzysze zostali zasmuceni i rozgoryczeni , że w tak młodym wieku (59 lat) straciliśmy wspaniałego rajdowego kompana. Szczególne słowa współczucia i wyjątkowe kondolencje składam/y rodzinie Sławka . Przyjmijcie zapewnienie , że w tym niespodziewanym Waszym zmartwieniu , jesteśmy z Wami.
Aeroklub Krainy Jezior i załogi Rajdów , mile Ciebie Sławku wspominając liczą , że teraz już jako niebiański lotnik będziesz czuwał nad bezpieczeństwem naszych rajdowych zmagań. Jestem przekonany , że tak niesprawiedliwy brak Twojej osoby, pełnej energii i zawsze uśmiechniętej, w kolejnych Rajdach będzie bezwzględnie zauważony. Jestem pewien odczuć naszego środowiska, nie zapomnimy o Tobie!
Cześć Twojej/Jego pamięci!!!
Stanisław Tołwiński
Pokazy lotnicze pn. "Mazury Airshow" są kontynuacją kilkunastu lat bardzo dobrych dokonań i pozytywnych doświadczeń Festynów Lotniczych Mazury. Założeniem imprezy - pokazów lotniczych w nowej formie, organizowanych nad jeziorem Niegocin w Giżycku jest zaprezentowanie pięknego widowiska dla kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów zgromadzonych na plaży miejskiej, w porcie Żeglugi Mazurskiej, na statkach i innych jednostkach pływających oraz dookoła jeziora. Jedyna tego typu lotniczo-wodniacka impreza jest konsekwentnie realizowana jako inicjatywa "non profit" a wstęp dla wszystkich obserwatorów jest wolny - bezpłatny. W pokazach lotniczych "Mazury AirShow" zawsze uczestniczą najlepsze zespoły akrobacyjne i wodnosamoloty oraz wspaniali piloci wykonujący akrobacje indywidualne, krajowi i zagraniczni. Elementem towarzyszącym "Mazury Airshow" są zawsze loty promocyjne nad Mazurami i bardzo efektowna wystawa samolotów na lotnisku Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior od 1999 roku realizuje zadania statutowe i skutecznie pełni funkcje zarządzającego lotniskiem Kętrzyn Wilamowo oraz organizatora licznych imprez lotniczych - krajowych w tym wiele o szerokim wydźwięku międzynarodowym. Najważniejszą i unikalną co do miejsca realizacji (nad j.Niegocin) imprezą są pokazy lotnicze "Mazury AirShow". Więcej w zamieszczonym na stronie kalendarzu imprez. Za organizację licznych imprez i popularyzację lotnictwa, AKJ w 2005 roku otrzymał honorową nagrodę "Błękitne Skrzydła" przyznaną przez Krajową Radę Lotnictwa i redakcję Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". W-MROT dwukrotnie (w 2008 i 2011 r.) przyznała AKJ certyfikat "Turystyczny Produkt Roku" jako dowód uznania dla realizowanych inicjatyw dla popularyzacji turystyki lotniczej. W 2008 roku również Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego uznając dokonania AKJ wyróżnił nas prestiżową statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". W 2009 roku Minister Sportu i Turystyki w uznaniu wkładu w inicjatywy wzbogacające ofertę turystyczną Mazur, wyróżnił AKJ Honorową Odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W ramach internetowego plebiscytu "Lotnicze Orły 2011" AKJ został wyróżniony statuetką Lotniczego Orła w kategorii promotor roku 2011 (promotor Mazur i lotniczych możliwości). Od listopada 2009 r. siedziba biura AKJ mieści się w Giżycku.
Program p.n. "FlyTour" jest inicjatywą przygotowania zespołu osób oraz ofert do obsługi załóg samolotów w ramach lotniczej turystyki na lotniska w Polsce, rajdów po lotniskach polskich i zagranicznych oraz zgłaszanych wylotów zagranicznych. Zespół programu "FlyTour" ma być skutecznym partnerem pilotów i organizatorów lotniczych przelotów w zakresie zabezpieczenia wszystkich spraw wynikających z logistyki potrzeb obsługi samolotów oraz załóg nimi podróżujących. Sprawy paliwa, zabezpieczenia postoju samolotów (na płycie lotniska i w hangarze), hotele, przewodnicy, Rent a Car, komunikacja w rejonie lotnisk, specjalny (indywidualny) program turystyczny na okres pobytu ale i inne potrzeby wynikające z życzeń indywidualnych są i zawsze będą domeną naszego Koordynatora Programu "FlyTour". Kontakt na mail: flytour@lotniskoketrzyn.pl lub wilamowo@lotniskoketrzyn.pl, ew. tel/fax +48897524521 lub +48503172835. Służymy radą i pomocą oraz zawsze i we wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Fundacja "Military Park" założona przez Stanisława Tołwińskiego, jest inicjatorem i konsekwentnie tworzy na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo (byłym lotnisku super tajnej wojennej Kwatery Hitlera) Kompleks Edukacyjno-Historyczny ukierunkowany na promocję wojska oraz popularyzację obronności, gromadzenie i eksponowanie bojowego sprzętu wojskowego jak i organizowanie ciekawych inicjatyw proobronnych - atrakcyjnych dla sympatyków wojskowości. Najważniejsze imprezy Fundacji - otwarte dla licznej publiczności i realizowane na lotnisku Kętrzyn Wilamowo - to Wojskowa Majówka, Młodzieżowy Turniej Strzelecki i Mazurskie Manewry Techniczno-Obronne - wspierane środkami MON. Bieżącą współpracę utrzymuje z DWiPO MON, 15 GBZ oraz WKU w Giżycku.
Aeroklub Krainy Jezior za imprezy lotnicze został wyróżniony w 2008 roku statuetką "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur". Prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z redakcjami "Gazety Olsztyńskiej", "Dziennika Elbląskiego" oraz Polskiego Radia Olsztyn. Kryteria brane pod uwagę przy jej przyznawaniu to: jakość obsługi, zgodność usługi z oczekiwaniami klienta, innowacyjność, konkurencyjność, opinie odbiorców, usługi dodatkowe oraz promocja regionu poprzez usługę.