[ 2019.04.11 ] Apel Pamięci Ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem

w dziewiątą rocznicę ...

10 kwietnia 2019r o godzinie 8:20 na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo rozpoczął się Apel Pamięci upamiętniający ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Uroczystość odbyła się już po raz dziewiąty przy pierwszym obelisku, który powstał w Polsce, i jedynym na lotnisku, by uczcić pamięć tego dramatycznego wydarzenia lotniczego i narodowego.
Na uroczystość przybyli licznie zaproszone delegacje Sejmu, Wojewoda Warmińsko–Mazurski Pan Artur Chojecki, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Pan gen. bryg. Norbert Iwanowski, delegacje licznych samorządów, jednostek wojskowych, Policji, Straży Pożarnej, organizacji pozarządowych, instytucji oświatowych oraz kapłani różnych wyznań.
Data ta na zawsze zapisała się w historii losów państwa polskiego, niewyobrażalna tragedia rodzin 96 ofiar lecących oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej nadała jej nowy wymiar.
Ceremonia rozpoczęła się Hymnem i podniesieniem flagi państwowej.
O godzinie 8:41 – na minutę rozległ się donośny dźwięk syren wozów strażackich. W tym momencie każdy z zaproszonych gości mógł na chwilę w skupieniu pomyśleć o tych, którzy zginęli w katastrofie.
Tym symbolicznym akcentem (w godzinie katastrofy) został oddany hołd pasażerom prezydenckiego samolotu, lecącego do Katynia, na obchody 70 rocznicy pomordowanym, przez NKWD oficerów Wojska Polskiego.
Wyjątkowo wymowną chwilą było przypomnienie listy ofiar oraz okolicznościowy tekst Apelu Pamięci zakończonego oddaniem salwy honorowej.
Religijnym akcentem uroczystości była modlitwa ekumeniczna zgromadzonych na Apelu Pamięci duchownych, za dusze ofiar tej wstrząsającej i ciągle poruszającej polskie społeczeństwo katastrofy.
Asysta dwóch Kompanii Honorowych (z 15.GBZ i 11.MPA), wielu pocztów sztandarowych, wozów strażackich oraz liczny udział delegacji i społeczeństwa, a także liczna Asysta Honorowa przy obelisku nadała wyjątkowo podniosły charakter uroczystości.

W pierwszej kolejności został odczytany list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników Apelu. W imieniu Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego głos zabrał Poseł Wojciech Kossakowski, który odczytał list i wspomniał o swoich osobistych chwilach przeżytych w dniu 10.04.2010r. Również odczytany został list Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Symbolem końcowym uroczystości było złożenie kwiatów pod obeliskiem przez przedstawicieli Parlamentu, Prezesa Rady Ministrów, Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego, Sił Zbrojnych, wiązanki złożyli również przedstawiciele samorządów, instytucji, duchowieństwa, nie zabrakło również młodzieży i społeczeństwa, którzy oddali hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Delegacja AKJ, składając kwiaty, ustawiła również symboliczne znicze - biały i czerwony, nawiązujące do barw narodowych. Wszystko to odbyło się przy wzruszającym muzycznym tle orkiestry wojskowej z Giżycka.
Uroczystość zakończyła się podziękowaniem Stanisława Tołwińskiego (Prezesa AKJ i inicjatora, organizatora uroczystości) dla wszystkich obecnych na tych wyjątkowych obchodach, realizowanych w scenerii lotniska i przy pierwszym w Polsce postawionym obelisku ofiar katastrofy - jedynym na lotnisku.

Słowa podziękowania należą się również Bronisławowi Goździewskiemu, który od wielu lat uwiecznia przez fotografię uroczystości ważne dla społeczeństwa oraz wszystkim, którzy w ten szczególny dzień stawili się na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo, by w tej wyjątkowej atmosferze skupienia i hołdu uczcić pamięć 96 ofiar katastrofy.

Zarząd AKJ
10.04.2019 r. godz.10:30








strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt