[ 2023.01.30 ] Wspomnienia ... z podziękowaniem ... po Mazury AirShow 2022

Wprawdzie już kończy się styczeń w 2023 roku jednak nie zapominany o letnim sezonie turystycznym, mazurskich pokazach lotniczych i podziękowaniu współtwórcom.

Mimo wielu przeciwności, po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią COVID 19, w pierwszy weekend sierpnia odbyła się już 22-ga edycja największych cywilnych pokazów lotniczych "non profit" w Polsce, znanych w Europie pn. "Mazury AirShow" jako najatrakcyjniejsze wydarzenie turystyczne Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Mazurskie pokazy lotnicze to wydarzenie nie komercyjne, realizowane przez wolontariuszy, o wielkim potencjałem reklamowo-promocyjnym. By mogły być planowo i bezpiecznie zrealizowane, wartością dominująca byli sponsorzy i materialni partnerzy. W tym roku istotną rolę odegrał m.in. sponsoring PKN ORLEN oraz partnerskie wsparcie UM GIŻYCKO,MENTOR, TOTALIZATOR-a SPORTOW-ego, AVIOMET-u czy firmy EMITEL.
Jak i w poprzednich latach można było podziwiać popisy znakomitych pilotów, latających nad taflą jeziora czy lądujące na jeziorze wodnosamoloty. A było co podziwiać! Zespól Akrobacyjny ORLIKI (7), ORLEN GRUPA AKROBACYHNA ŻLAZNY (3), z Litwy ANBO (dwukrotny Premier i b. Prezydent Litwy Rolandas Paksas liderem), samoloty historyczne i ultralekkie jak i śmigłowiec EC-120 z INVESTY,zapewniły atrakcje tego wyjątkowego weekendu.

Ta już 22-ga edycja pokazów lotniczych może być powodem do satysfakcji dla organizatorów, Burmistrza i samorządu Giżycka oraz partnerów MAS 2022 ale i obywateli Mazur, bo "Mazury AirShow" stały się atrakcyjną – eksportową wizytówką Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, realizowane w sercu Mazur, w okresie największego nasilenia turystycznego.

Ważną rolę dla zabezpieczenia logistyki zakwaterowania załóg lotniczych i specjalnych gości spełniły współpracujące hotele, które zasłużyły na dodatkową gwiazdkę.
Wyróżnikiem "Mazury AirShow 2022" w krajowych imprezach lotniczych, tak jak zawsze od 22 lat, są wolontariusze, którzy są wyjątkowymi współtwórcami. Pewnym wzorem takiego wolontariackiego zaangażowania może być np. rodzinna ekipa (Weronika, Ewa i Eugeniusz Ładny z Giżycka ) czy Krzysztof Szkudlarek jako wyjątkowy i w każdej sytuacji niestrudzony szef zabezpieczenia organizacyjnego strefy pokazów w Giżycku oraz wielu, wielu innych.
Z pewną satysfakcją pragnę podkreślić również fakt tworzenia się środowiskowego wsparcia przez instytucje i coraz liczniejszą reprezentację mieszkańców Giżycka.
Tym wszystkim (w tym partnerom, patronom, wolontariuszom) należą się słowa wspaniałego podziękowania . Jako inicjator i organizator realizacji już 22 edycji mazurskich pokazów lotniczych, dziękuje m.in. również tym tekstem jak i opublikowanym w Głosie Ziemi Giżyckiej. W chwili wolnej zapraszam do poznania w styczniowym wydaniu Głosu Ziemi Giżyckiej mojej szerszej wypowiedzi pt. "Wspomnienia, refleksje i podziękowania ... po Mazury AirShow 2022".
Od lat moim celem było i jest, organizacją pokazów lotniczych dobrze służyć regionowi a szczególnie społeczności Giżycka. Tak dla szczególnego podkreślenia, to najdłużej w Polsce organizowane, największe cywilne w Polsce i jedyne tego typu w Europie (na wodzie i nad j. Niegocin). Zawsze w pełni "non profit" i nie biletowane, swobodnie oglądane z jachtów, statków i brzegów j. Niegocin.

Mnie te działania i osiągane efekty sprawiają satysfakcję ale chciałbym aby każdy mieszkaniec Mazur a szczególnie Giżycka czuł się dumny ze swojej mazurskiej imprezy, na miarę międzynarodową ale zlokalizowaną właśnie w Stolicy Mazur, w Giżycku.

Stanisław Tołwiński
strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt