[ 2023.08.07 ] POD HONORIWYM PATRONATEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO.

Właśnie  pod takim zaszczytnym PATRONATEM został zrealizowany  już XXV MIĘDZYNARODOWY ZLOT PRZYJACIÓ LOTNICTWA ,z główną bazą na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.

Na zaplanowany  w dniach 3-6.08,2023 r. międzynarodowy zlot, zaciążyła zapowiedz negatywnych warunków meteorologicznych.  Zgłosiło się ponad 40 samolotów. W tym 10 z Holandii i 8 z Litwy. Nagle w przeddzień (t.j. w dniu 2.08.2023) od  większości  zapowiadanych samolotów dotarła wiadomość , że ze względu na przewidywane negatywne warunki meteorologiczne w sobotę oraz niedzielę zgłaszają rezygnację z udziału w XXV MZPL. Szczególnie obawa o możliwość powrotu w niedzielę na macierzyste lotniska miała w tej sprawie decydujące znaczenie.

Przy znacznie mniejszej ilości samolotów Zlot został zrealizowany bezpiecznie  w maksymalnym możliwym zakresie  zaplanowanego programu. Odbyła się ekspozycja statyczna samolotów , konkurencja lądowania na celność o PUCHAR PANA MARSZAŁKA , w sobotni wieczór tradycyjne Ship Party na statku TAŁTY , loty widokowe  (z małymi przerwami ze względu na pogodę) oraz bardzo szeroka prezentacja jednostek wojskowych (15 GBZ, 1 MBA, 9 WPR, 4 W-MB OT reprezentowana przez 41 BPL OT z Giżycka).

Najważniejszym wydarzeniem Zlotu było odsłonięcie obelisku upamiętniającego lotników polskich biorących udział w Bitwie o Anglię. Uroczystość  odsłonięcia  tego wyjątkowego obelisku  odbyła się dnia 4.08.  o godz. 17.00 , z udziałem 22 załóg samolotów , w obecności wielu znakomitych gości ,w tym licznej delegacji z Ambasady Brytyjskiej i w asyście wojskowej Kompanii Honorowej z 15 GBZ. Po zakończeniu ceremoniału (uroczystości) odsłonięcia płaskorzeźby autorstwa znanego artysty Jerzego Stankiewicza , odbyło się sympatyczne spotkanie integracyjne przy poczęstunku w  lotniskowej Tawernie Awiatorów

Mimo zapowiadanych przeszkód  pogodowych, wprawdzie z mniejszą frekwencją jednak (część obecnych jeszcze dnia 4  sierpnia  odleciała w obawie zapowiadanych warunków meteorologicznych)  Zlot został zrealizowany bezpiecznie , z pewną wdzięcznością dla mikroklimatu w rejonie lotniska Wilamowo. Cieszymy się z takiego finału ale  z umiarkowaną satysfakcją dla Aeroklubu (AKJ). Stosownie do zapowiadanej prognozy meteorologicznej.

Zarząd AKJ

strona główna dla pilota kalendarz imprez biuro prasowe kontakt